avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1760 soluții astăzi
Forum Activitate terence

Activitate terence

Buna ziua! Sunt intr-o situatie dificila si am mare nevoie sa stiu cum sa merg inainte.In anul 2008 am semnat ca girant un bilet la ordin pt fosta sotie si asociatul firmei noastre.Intre timp am divortat , m-am mutat in alt oras, si mergand la banca imi spun ca ei nu au mai platit de 3 ani.Banca imi trimite acasa somatie publica de executare silita pe cota parte aferenta din apartamentul pe care tatal meu mi l-a dat prin donatie dar cu clauza de intretinenere si cu dreptul de a folosi o camera, baia si bucataria. Va rog sa-mi spuneti daca banca poate lua apartamentul in conditiile acestea,sau daca exista posibilitatea revocarii actului de donatie.Specific ca timp de 1 an , de cand s-a trimis somatia, banca nu a mai facut niciun demers.Oare de ce?Va rog sa ma ajutati pt ca nu stiu ce ma poate astepta.Va multumesc anticipat pt raspunsuri!
Buna ziua
Am avut permisul retinut pentru art 85 aln 1si 2, am primit s.u.p destul de repede,in luna martie anul curent mi-am recuperat permisul in urma testului 13 din 15.
Saptamina trecuta mi-a fost retinut permisul pentru 30 zile pentru neacordare prioritate pieton,bineinteles ca am contestat pv in instanta.
As dori sa stiu daca in cazul in care pierd procesul in instanta,permisul o sa fie suspendat 60 zile tinand cont ca in mai putin de 6 luni am avut antecedente?????
Va multumesc
Interesant este ca eu am mers acum 2 luni sa mai achit din restanta la un magazin al companiei de telefonie si mi s-a spus ca mai am 550 ron.acum mi-au zis ca am 680 si ca de fapt restanta este preluata de firma de recuperare. nu mai inteleg nimic.Chiar nu stiu ce sa fac! daca le dau o parte din bani o sa zica ca recunosc datoria Cum e mai bine?
buna ziua! am de achitat din 2010 o factura [EDITAT] in valoare de 680 lei.datoria a fost preluata de o firma de recuperare,iar acum m-au sunat si mi-au zis ca am de platit cu penalitati 2000 ron. eu vreau sa -mi achit factura, dar sunt obligat sa platesc aceste penalitati? mi se pare mult/,le-am zis ca pot plati esalonat dar voi ei sa-mi stabilesca suma.Ce ma sfatuiti sa fac?ce garantie am eu ca nu sunt inselat? mi-au dat un nr de cont si zic sa depun banii in contul respectiv.ma pot da in judecata? imi pot pune poprire la salariu? Va rog ajutati-ma! Multumesc!
Discuție Girant Credit
Buna ziua! acum 4 ani fosta mea sotie a luat un credit firma impreuna cu asociatul din firma. acum firma este in faliment. eu am semnat ca persoana fizica un bilet la ordin fara alta garantie , ( numai cu buletinul ). ei nu au mai platit dupa verificarile mele la banca de 3 ani. din cate stiu amandoi nu lucreaza si nu au nici un alt venit sau bunuri. as vrea sa stiu ce mi se poate intampla, sau ce solutii exista ca eu sa nu fiu cel care a plateste creditul.mentionez ca eu sunt divortat de sotia mea din 2010. multumesc.
In data de 12 ianuarie am fost prins de politia de frontiera nu de cea rutiera,dosarul a fost trimis la parchet.Permisul a fost retinut in data de 16/01/2012 fara drept de circulatie.
In data de 28/02/2012 am primit ordonanta de SUP,cu ea am fost la politia rutiera,prin care mi-a fost adus la cunostinta ca pot sustine examenul de reexaminare si ca daca i-l iau imi da permisul pe loc.
Intrebarea este de cind incep cele 90 de zile,de cind am primit dovada fara drept de circulatie,sau de cind am primit SUP,
Multumesc
Am primit scoaterea de sub urmarire penala prin urmare am permisul suspendat 90 zile.
Permisul mi-a fost retinut pe 12 ianuarie fara drept de circulatie asta inseamna ca cele 90 de zile incep din data de cind mi-a fost retinut permisul,sau de cind am primit solutionarea de la procuror.

Da nu am avut cazier niciodata,doar doream sa stiu daca o sa mai intimpin ceva probleme in momentul solicitari permisului de conducere de la politia rutiera,ceva prieteni mi-au spus ca politia are tot dreptul sa-mi retina permisul inca 90 de zile.
Chiar asa sa fie?????
Buna ziua.
am primit neinceperea urmariri penale si amenda administrativa pentru aticolul 85, 1si 2.
As putea sa-mi ridic permisul imediat ???? sau sa ma mai astept si altceva din partea politiei rutiere.
Multumesc
Este cineva care poate sa raspunda la ultima mea intrebare,nu vreau sa devin plictisitor dar deja am 1 luna de cind nu mai conduc#-o.
Multumesc