avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate stefanalex

Activitate stefanalex

Am cumparat in 2012 un teren situat in intravilanul localitatii conform cadastrului, iar zilele trecute am aflat dela primarie mi s-a trecut acest teren in extravilanul localitatii.
Va rog sa-mi spuneti daca este posibil asa ceva?
Mentionez ca nu am fost instiintata de acest lucru si ce pot face.
De la primarie mi s-a spus ca nu pot construi din cauza legii 34/2013 pt ca, categoria de pamant este faneata. Ce pot sa fac?
Discuție Legea 34/2013
Detin un teren de 1000mp pe care l-am cumparat in mai 2012 , categoria faneata. Neavand posibiliate financiara de constructie nu am schimbat categoria de folosinta.
as putea da statul in judecata pt incalcarea dreptului de a-mi folosi proprietatea.?
Conform legii statul nu-mi permite sa fac nimic pe proprietatea mea, iar aceasta nu poate fi folosinta ca faneata=pasune pt ca este in mijlocul satului.
Multumesc pt raspuns.
Am inteles ca exista o posibilitate, aceea a schimbarii terenului meu cu al primarii(titulatura).
Conform carei legi se poate acest schim si care este metodologia, ce pasi trebuie sa urmez ?
Am cumparat in 2012 un teren de 1604 mp. Acesta figureaza in acte ca teren intravilan categoria faneata. El nu a fost folosit niciodata ca faneata ci ca teren arabil
In anul 2013 a fost data legea 34/2013 prin care interzice construirea unei case sau orice schimbare pe acest teren. Mentionez ca acest teren este la 50 metri de soseaua nationala, ca in jur lui nu exista aceeasi categorie de teren .

As dori sa stiu daca se poate ce putem face din punct de vedere legal pt a putea construi o casa pe acest teren.