Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 34/2013
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 34/2013

Detin un teren de 1000mp pe care l-am cumparat in mai 2012 , categoria faneata. Neavand posibiliate financiara de constructie nu am schimbat categoria de folosinta.
as putea da statul in judecata pt incalcarea dreptului de a-mi folosi proprietatea.?
Conform legii statul nu-mi permite sa fac nimic pe proprietatea mea, iar aceasta nu poate fi folosinta ca faneata=pasune pt ca este in mijlocul satului.
Puteți, dar pentru a câștiga ar trebui să dovediți că statul e de vină că D-voastră nu puteți folosi acel teren ca fâneață... ceea ce e foarte greu, după părerea mea.

Pe de altă parte, faptul că nu ați avut mijloace financiare pentru a schimba destinația terenului, nu înseamnă că statul e de vină.

Deci, ca să răspund la ceea ce ați întrebat, puteți da statul în judecată, dar nu prea aveți șanse să câștigați.