avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate manole2012

Activitate manole2012

La conceperea unui contract se poate adauga o Anexa, sau doua Anexe care sa poata fi completate cu niste detalii de catre beneficiar, detalii care ar fi vitale pentru indeplinirea obiectivului contractului ?

Sa zicem ca fac publicitate pt X pentru 10 locatii - pt inceput. Locatiile pot sa le cer intr-un chestionar anexa atasat contractului ?
Răspuns la discuția Sesizare CNA
De exemplu:
Postul TV XYZ difuzeaza filme asupra carora nu are drept de difuzare. (stiu sigur!)
Pot eu, un tert fiind, sa fac sesizare/plangere la vreun organ care sa actioneze asupra acestui fapt ? Dc da, care anume ?
Discuție Sesizare CNA
Buna ziua,

O sesizare catre CNA poate fi facuta de oricare persoana, care per exemplu nu este despagubita, ci pur si simplu e un tert ?
Mentionez ca situatia e in legatura cu lipsa drepturile de difuzare a unor materiale video de catre o televiziune.
Pot eu, un tert, face sesizare iar CNA sa tina cont si sa ia masurile necesare ?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, intr-un contract de prestari servicii incheiat de un SRL cu un partid, partidul fiind beneficiar.
Cum se trece partidul ca parte in contract ? Partidele politice au toate regim de asociatie ?
Ar fi bine asa:
" Asociatia/Fundatia :.......................................... cu sediul in ..........................., (localitatea), str. ............. nr. ........., bloc ........., scara ........, etaj ........, apartament ........, sector/judet ..................., inregistrata in Registrul asociatiilor si fundatiilor prin Sentinta civila nr. ............ din ..................., a Tribunalului ..............., codul fiscal nr. .......... din .............., avand contul nr. ....................... deschis la ................, reprezentata de ..................., cu functia de ..............., in calitate de beneficiar, pe de alta parte, "

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Sunt functionar public si viitor candidat la functia de primar.
Stiu ca inca nu s-a dat nici o hotarare oficiala cand incepe si de cat timp este campania electorala din 2012, dar s-a stabilit ca alegerile sunt in 3 sau 10 iunie 2012.
Pot solicita suspendarea raportului de serviciu cu 3 luni inainte ?
Daca DA, pe ce motiv in fapt si drept ?


Multumesc
Buna ziua,

Un functionar poate solicita concediu pe toata durata campaniei electorale, el fiind un candidat la viitoarea functie de primar, potrivit legii nr. 188/1999 al Statutului Functionarului Public,art. 95 d).
Intrebare:
Cum poate motiva cererea de concediu pentru campanie ? Cu ce documente ?

Va multumesc mult
Buna ziua,

Aveti idee cand se stabileste oficial data startului campaniei electorale pt alegerile din vara ?
Este vreo hotarate de guvern sau act oficial sau urmeaza sa fie vreo una ?

Multumesc
Intr-un proces comercial dintre 2 entitati juridice, A si B - se da in prima instanta o hotarare de plata sumelor datorate de x lei.
Entitatea A face recurs.
In citatia de recurs scrie si daca vrea sa solicite suspendarea executarii sa depuna cerere in scris, motivata-n fapt si-n drept.
Intrebare:
Executarea hotararii in prima instanta nu este amanata prin recurs ?
Oricum lui A nu i-a venit nici o instiintare de executare pe baza hotararii primei instante.

Ps. Recursul e pe 15 acum ... Totusi A vrea sa amane putin.
Eu am depus recursul si mi-a fost aprobat.
Inca nu am platit taxa de timbru, dar asta se poate plati pana in ziua recursului.
Fiindca se apropie ziua judecarii recursului, 15 februarie, se poate ca eu cel care a depus recursul, sa ceara o amanare a acestuia ?
Unde depun cererea de amanare si cand stiu dc s-a aprobat ?
Poate exista riscul sa nu fie aprobata si eu sa pierd procesul fiindca nu m-am prezentat sa-mi sustin cauza ?

Multumesc