Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public - concediu pentru campanie electorala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public - concediu pentru campanie electorala

Buna ziua,

Un functionar poate solicita concediu pe toata durata campaniei electorale, el fiind un candidat la viitoarea functie de primar, potrivit legii nr. 188/1999 al Statutului Functionarului Public,art. 95 d).
Intrebare:
Cum poate motiva cererea de concediu pentru campanie ? Cu ce documente ?

Va multumesc mult
manole2012, utilizator
Un functionar public nu poate solicita concediu pentru a participa la campania electorala ci solicita suspendarea raporturilor de serviciu pe durata campaniei electorale.
Documente? O cerere adresata actualului primar,care trebuie sa emita dispozitia de suspendare a raporturilor de serviciu.
Si sa sperati ca o va emite,ca sa nu apelati la instanta de judecata!