avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate mirceaungureanu

Activitate mirceaungureanu

Pot sa ma autosuspend din functia de Secretar al unei Primarii, cand a inceput ancheta penala a DNA pentru mine ? Mai pot ocupa un post in primaria respectiva, de consilier al primarului ?
De cand se ia in calcul activitatea in plus ( plata cu ora sau jumatate de norma) fata de norma intreaga, pentru stabilirea cuantumului pensiei ?
Pun aceasta intrebare intrucat de la casa de pensii,. mi s-a spus ca numai de la data de 01.04.2001. dar cel in cauza a lucrat din 1979.
Va multumesc !
Un profesor care pe langa norma normala (intreaga), a mai lucrat in plus, o jumatate de norma (plata cu ora). Beneficiaza de vechime in munca in plus si de marirea cuantumului punctului de pensie ?
Va multumesc !
Discuție Timp de lucru
Un angajat cu 3 contracte individuale de munca, la 3 angajatori diferiti, cate ore pe zi are dreptul de munca ? Eu cosider ca are dreptul la maxim 16 ore pe zi, dar am intampinat probleme la incheierea celui de al 3-lea CIM. Va multumesc !
O PFA neplatitoare de TVA, achizitioneaza autoturisme second din UE, Auto 1, factura primita este fara TVA si aceasta persoana le vinde in tara, la persoane fizice. Este obligat sa plateasca TVA si de la ce barem ?
Se poate incheia un contract de management pentru directorul unui club sportiv (fotbal, liga a 3-a, fiind al primariei) ? Acest contract de management poate fi transmis in Revisal (nu e contract individual de munca) ?
Aceste case de marcat electronice sunt necesare si pentru instructorilor auto ?
Un contabil autorizat trebuie sa se angajeze la o societate, sau este suficient contractul de prestari servicii ?
Discuție TVA la SRL
Un SRL aduce mobila din UE, luata de la particulari, insa face si transporturi catre UE. Poate fi platitor de TVA numai pentru transporturi (fara produsele aduse) ?
Perioadele de concedii fara plata se scad din durata concediului de odihna ?