Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Pot sa ma autosuspend din functia de Secretar al unei ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Pot sa ma autosuspend din functia de Secretar al unei Primarii, ...

Pot sa ma autosuspend din functia de Secretar al unei Primarii, cand a inceput ancheta penala a DNA pentru mine ? Mai pot ocupa un post in primaria respectiva, de consilier al primarului ?
Suspendare raport serviciu secretar UAT. Care e procedura?
[ link extern ]
Legal nu aveți această obligație, suspendarea din funcția publică intervine doar în momentul trimiterii în judecată. Vă puteți suspenda la cerere, pentru maxim 2 ani, însă nu cred că pe perioada suspendării puteți fi angajat în aceeași primărie pe postul contractual de consilier personal al primarului. Cel mai bine solicitați un punct de vedere la ANFP.