avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate bviorica

Activitate bviorica

as dori si eu sa stiu ce se intampla in cazul in care un navigator a facut un imprumut de nevoi personale la o banca fara ca sotia sa stie , si... datorita faptului ca navigatorul numai participa nici cu bani la intretinerea fam, bea ff mult si facea scandaluri, sotia a hotarat sa divorteze. acum d-sa a aflat de creditul sotului care nu va mai putea sa-si plateasca ratele si nu stie daca banca va pune sechestru pe apartamentul care l-au avut ,si in urma divortului a ramas sotiei- dumneaei dandu-i fostului sot banii pe partea ce i se cuvenea. deci daca sotia si cei doi fii vor fi buni de plata pentru prostiile acestui barbat. va multumesc anticipat
buna, am si eu pr.am facut un contract de agent intr-o banca in dec. anul trecut.am lucrat pina acum si mi s-a refuzat sa mi se vireze comisioanele in cont obligindu-ma sa-mi fac PFA. nu mi s-a dat nici contractul de agent desi era semnat din decembrie. acum am reusit sa-mi fac PFA, si am taiat factura pe comisioane(in factura mi s-a cerut sa trec si 10% impozit la sursa)cind am mers la contabila si i-am dat toate documentele PFA, si a vazut cei 10%pe factura mi-a spus ca nu trebuia ca la pfa se plateste impozit anticipat si ca eu in momentul asta voi plati impozitul dublu. si pe contract de agent si pe PFA,si am mers la ANAF care mi-a cerut contractul de agent ,contract pe care abia ieri cu mare greutate l-am obtinut. si.....am dus la ANAF contractul si acestia m-au amendat ca nu l-a inregistrat in termen . , si ANAFUL MI-A CONFIRMAT CA VOI PLATI PE MUNCA MEA DE 2 LUNI IMPOZIT DUBLU ADICA 32% ,PLUS AMENDA, PLUS CAS ,PLUS PENSII, PLUSS....... SI EU CITI VOI MAI DUCE DE ACASA????VA ROG DACA PITETI AJUTATI-MA SA IES DIN VIRTEJUL ASTA!!!!!!!NU MAI STIU CUM SA IES DIN CE M-AM BAGAT!!!:(:sorry::((
daca sunteti dragut am un contract de agent intre mine si o banca ,ulterior acestui contract banca mi-a transmis ca nu vor fi virate comisioanele in contul meu daca nu-mi fac pfa.mi-am facut pfa si acum am taiat factura pt comisioane dar mi s-a impus ca pe factura sa scriu brutul , apoi sa scad 10% -tot pe factura, cu specificatia de impozit 10%- si la sf. venitul net .am mers la contabila care mi-a spus ca nu trebuia sa fac asa ca, eu oricum sunt obligata ,fiind-pfa-platesc impozit anticipat de 16%m-am dus la anf(in c-ta)si alta mi-a spus ca tebuia sa inregistrez contractul acela la dinsii ,si, voi plati amenda.eu oricum am intrat in posesia acelui contract abia ieri desi el a fost inregistra cs si iesire pe 30/12/20011 daca m-ti inteles va rog sa-mi rs. si mie
adica-1)voi fi impozitata de 2 ori cum mi-au spus cei de la anaf, sau cei 10%opriti de banca la sursa se considera plata anticipata cum mi-au spus cei de la banca
-2)contractul intre mine si banca este facut innainte de a-mi deschide pfa, dar factura am taiat-o acum pe pfa
-3)daca trebuia cumva (asa cum mi-au spus cei de la anaf sa ma inregistrez cu declaratia 020 in 2 saptamini de la emiterea contractului(contract care mie abia ieri mi-a parvenit, dar nu am nici o dovada ca am intrat in posesia lui ieri)