avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate ramibebe

Activitate ramibebe

trebuie sa fac pasaport copilului,dar am o nelamurire. adresa de buletin a mea esta de sfantu gheorghe,iar a tatalui este de brasov.el este plecat din tara si imi va trimite procurile necesare.unde trebuie sa fac pasaportul in brasov sau sfantu gheorghe. nu suntem inca casatoriti si copilul e din fosta casatorie.
Răspuns la discuția iesire din tara cu copil
daca am de la ambii parinti procuri de scoatere din tara a minorului pot pleca cu el?sau in acea procura trebuie precizat si locul unde ma deplasez(la tatal lui).el imi face procura pt pasaport si pt scoatere din tara acolo unde este el. nu stiu cum se procedeaza pt k sa nu am probleme la plecare
Răspuns la discuția iesire din tara cu copil
merg la tatal lui cu copilul.de asta am intrebat.eu cresc acest copil de 2 ani impreuna cu el. la divort mama a renuntat la el in favoarea tatalui si are hotarare definitiva si irevocabila in care specifica, ca lui ii este incredintat.
am o nelamurire.trebuie sa plec din tara cu copilul.am procurile de la tatal lui,dar eu nu sunt mama naturala.el la divort a primit incredintarea minorului spre crestere si educare. imi trebuie procura si de la mama lui?
Răspuns la discuția incredintare minori
nu.ambii au 9 ani si ceva.sunt gemeni.in data procesului,daca nu se prezinta imi da castig de cauza

multumesc tuturor pt raspunsuri
Răspuns la discuția incredintare minori
am inteles ce trebuie facut.am depus acest dosar,dar vreau sa se rezolve mai repede ,sa nu se amane prea mult pt ca am auzit ca dureaza pana se rezolva.copiii au 9 ani si 3 luni.pot sa fie interogati?ei vor asta pt ca sa se termine mai repede.sunt foarte nerabdatori sa plecam.sunt logodita,el este in cipru si a rezolvat cu scoala pt copiii si cu locuinta.acum astept sa se termine sa putem pleca.
da.trebuie o hotarare de la tribunal pt a scoate din tara minorul.si eu am aceasta problema.dureraza procesul. in 3 luni trebuie sa plec si azi la tribunal la infatisare mi-au spus k trebuia sa fac din timp cererea.acum sper sa se rezolve mai repede.pe 16 martie e urmatorul proces.
buna.ma poate ajuta cineva? azi am avut infatisare la tribunal privind incredintarea minorilor. nu am fost casatoriti,a plecat acum 9 ani si nu si nu stiu nimic de el. in 3 luni trebuie sa plec din tara cu copiii.cum pot rezolva mai repede?am auzit k se poate face si prin ordonanta prezidentiala.cum este aceasta?-ope 16 martie este procesul. cum se formuleaza acea ordonanta pt a o depune la dosar si sa mearga mai repede procesul? va rog un raspuns #-o