avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate vas1955

Activitate vas1955

de acord. eu vorbeam despre titlul tau executoriu cu care in caz de incuviintare a paulienei ma poti executa. daca timp de 6 ani ai tot facut executari silite ca au fost respinse, la unele ai renuntat explicit prin cerere la executor iar altele s-au perimat ....???
Actiunea pauliana (revocatorie) are ca scop final revocarea contractului de instrainare bun
Actiunea pauliana nu produce efect de suspendare a cursului prescriptiei executarii silite
Prescriptia datoriei este aspect distinct fata de prescrierea dreptului
Momentul de la care incepe sa curga prescriptia extinctiva in dreptul procesual civil se determina in functie de data la care ia nastere dreptul de a cere executarea silita.
Momentul de la care incepe sa curga prescriptia extinctiva in dreptul procesual civil se determina in functie de data la care ia nastere dreptul de a cere executarea silita este fundamentata pe un text legal.
Regula generala privind inceputul prescriptiei dreptului de a cere executarea silita este reglementata in Codul de procedura civila, Cartea V - “Despre executarea silita”, Capitolul I – “Dispozitii generale”, Sectiunea a III-a – “Prescriptia dreptului de a cere executarea silita”, art. 405 alin. (2). Acesta prevede ca “termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita”.
In doctrina insa, in cadrul unei analize din ultimii ani privind prescriptia dreptului de a cere executarea silita, s-a facut referire la dispozitiile art. 17 alin. (3) din Decretul nr. 167/1958 privitor la prescriptia extinctiva, potrivit carora “in cazul cand prescriptia a fost intrerupta printr-o cerere de chemare in judecata ori de arbitrare (…noua prescriptie nu incepe sa curga cat timp hotararea de admitere a cererii nu a ramas definitiva (…”
Acest text legal nu poate fi insa incident in materia institutiei prescriptiei dreptului de a cere executarea silita.
Art. 1868 C. civ. face referire la intreruperea cursului prescriptiei extinctive in cazul dreptului la actiune, iar nu a dreptului de a cere executarea silita,care este asigurat de existenta unui titlu executoriu
Art. 300 C. pr. civ. reglementeaza institutia suspendarii executarii silite a hotararii impotriva careia s-a declarat recurs. Aceasta suspendare poate opera de drept [art. 300 al. (1) C. pr. civ.: “Recursul suspenda executarea hotararii numai in cauzele privitoare la stramutarea de hotare, desfiintarea de constructii, plantatii sau a oricaror lucrari avand o asezare fixa, precum si in cazurile anume prevazute de lege.”] sau la cerere art. 300 al. (2) C. pr. civ.: “La cerere, instanta sesizata cu judecarea recursului poate dispune, motivat, suspendarea executarii hotararii recurate si in alte cazuri decat cele la care se refera alin. (1)..

Asta e valabil daca a fost inceputa o executare silita , care s-a finalizat cu proces verbal al executorului ca nu s-au gasit bunuri de executat.
Daca nu s-a inceput executarea silita sau daca executarea inceputa a fost respinsa , creditorul a renuntat la ea sau s-a perimat, pauliana nu intrerupe decat cursul prescriptiei dreptului material la actiune si nu al titlului executoriu deci al datoriei.Pentru exercitarea unei actiuni pauliene nu e necesar sa existe un titlu executoriu , deci ele nu depind una de alta, Titlul executoriu are specificul lui si multi amesteca merele cu perele
Nu exista alea alea . A demarat executarea silita in 2006 , care s-a sfarsitr in 2008 prin anularea formelor de executare.Au mai inceput si executare silita prin poprire si au renuntat la ea , cauza a ramas fara obiect.Daca se respinge sau renunta cursul prescriptiei nu este intrerupt.Poate pauliana ,singura sa suspende ?. oricum e incurcata rau
Serios acum . Care e parerea ta ? Cursul prescriptiei poate fi si suspendat si intrerupt sau daca s-a facut un act de intrerupere conditia suspendarii nu mai e ?


da...un curs al prescriptiei intrerupt genereaza un nou termen
apoi NOUL curs putea fi suspendat/intrerupt
nu poti intrerupe un curs suspendat..sau poti oprind suspendarea

ai spus tu .

Atunci cursul fiind intrerupt , nu mai e suspendat . Dosarul de executare e perimat clar, fiindca nu mai sunt acte de executare ulterioare.

Multumesc pentru raspunsuri ! Tocmai de aia intreb pe forum pentru ca nu "disting". Altfel ce as mai cauta pe aici ?! Oricum ai avut pana acum cele mai multe argumente dar ai lasat-o in coada de fish
Regula generala privind inceputul prescriptiei dreptului de a cere executarea silita este reglementata in Codul de procedura civila, Cartea V - “Despre executarea silita”, Capitolul I – “Dispozitii generale”, Sectiunea a III-a – “Prescriptia dreptului de a cere executarea silita”, art. 405 alin. (2). Acesta prevede ca “termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita”.
In doctrina insa, in cadrul unei analize din ultimii ani privind prescriptia dreptului de a cere executarea silita, s-a facut referire la dispozitiile art. 17 alin. (3) din Decretul nr. 167/1958 privitor la prescriptia extinctiva, potrivit carora “in cazul cand prescriptia a fost intrerupta printr-o cerere de chemare in judecata ori de arbitrare (…noua prescriptie nu incepe sa curga cat timp hotararea de admitere a cererii nu a ramas definitiva (…”
Acest text legal nu poate fi insa incident in materia institutiei prescriptiei dreptului de a cere executarea silita.
Art. 1868 C. civ. face referire la intreruperea cursului prescriptiei extinctive in cazul dreptului la actiune, iar nu a dreptului de a cere executarea silita,care este asigurat de existenta unui titlu executoriu.
Oricum pauliana putea cel mult suspenda cursul prescriptiei nu-l putea intrerupe.
Nelamurirea mea este :

Cursul prescriptiei poate fi si suspendat si intrerupt sau daca s-a facut un act de intrerupere conditia suspendarii nu mai e ?

Răspuns la discuția contesatatie la executare
Ca a fost intrerupt cursul prescriptiei sunt de acord , prin cererea facuta la executor in 2009. Dar putea fi si suspendat prin alte actiuni sau nu avand in vedere ca suspendarea cursului prescriptiei intervine atunci cand creditorul nu poate face acte de intrerupere ? Executarea cred eu e perimata oricum pentru ca de la cererea facuta la executor au trecut nu 6 luni ci aproape 3 ani pana au cerut incuviintarea executarii in acel dosar
Răspuns la discuția contesatatie la executare
Am fost prezent la recurs si chiar am invocat dreptul la sanse egale, din moment ce avocatul creditorului a putut vorbi. Instanta mi-a spus ca eu nu sunt parte in cauza, ca pentru mine e necontencioasa si ca numai creditorul poate vorbi. Mi-au spus ca am calea contestatiei la executare
Răspuns la discuția probleme firma leasing
Eu cred ca nu .Din moment ce ai fost executat silit odata pentru masina si executarea s-a dus la bun sfarsit se considera ca indestularea creditorului s-a produs iar faptul ca ei n-au vandut masina cu cat doreau nu e treaba ta. Odata cu finalizarea dosarului de executare silita debitul tau fata de soc de lesing s-a stins. Asta daca nu cumva , in contract se stipula ca in cazul rezilierii contractului vei fi obligat sa platesti diferenta dintre pretul la care ei vor vinde masina si pretul initial din contract