Forum Discuţii juridice Executare silită probleme firma leasing
Discuție deschisă în Executare silită

probleme firma leasing

Am avut o masina luata in leasing pe care am predat-o firmei de leasing dupa un an jumatate de folosinta si de plata a ratelor dupa 2 ani firma de leasing imi trimite executare silita pt recuperare a 2 rate +penalitati+taxe de recuperare masina desi masina am dus-o eu la firma +alte taxe incluse in contract,achit la executor aceste taxe inclusiv taxa de executare silita ajungand undeva a suma de 7500 lei.iar acum primesc in continuare mesaje de la firma de leasing precum ca mai am de plata ca ei au vandut masina si ca nu au recuperat in totalitate suma pe masina
vreau sa stiu daca din moment ce exista o executare silita prin care se poate dovedi ca am achitat mai trebuie sa primesc mesaje de la firma respectiva si daca mai am vreo obligatie fata de aceasta
cum pot proceda pt a inchide cazul definitiv pt ca si executorul cand am achita mi-a spus ca s-a terminat
daca prin vanzarea autoturismului societatea de leasing nu si-a acoperit cheltuiala cu achizitionarea acelui autoturism, va poate cere d-voastra diferenta. Trebuie specificat in contract acest lucru. Cititi cu atentie contractul. Daca au omis sa specifice nu mai pot solicita de la dumneavoastra diferenta de bani.
Eu cred ca nu .Din moment ce ai fost executat silit odata pentru masina si executarea s-a dus la bun sfarsit se considera ca indestularea creditorului s-a produs iar faptul ca ei n-au vandut masina cu cat doreau nu e treaba ta. Odata cu finalizarea dosarului de executare silita debitul tau fata de soc de lesing s-a stins. Asta daca nu cumva , in contract se stipula ca in cazul rezilierii contractului vei fi obligat sa platesti diferenta dintre pretul la care ei vor vinde masina si pretul initial din contract
in opinia mea sunteti in culpa daca nu ati platit cele doua rate ..urmand sa suportati contravaloarea lor, alte alea in functie de contractul dvs plus cheltielile cu recup masinii care chiar daca a fost predata de dvs ..a generat cheltuieli de executare/recuperare creditorul considerandu-va de rea credinta de la momentul scadentei/rezilierii