avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 783 soluții astăzi
Forum Activitate cimpeanr

Activitate cimpeanr

Si in cazul in care Ministerul Sanatatii Publice nu a emis aceste norme metodologice? ( este cazul acestei legi)
ok, multumesc de sfat
Din greseala am ajuns la sectiunea aceasta, este vorba de Legea 118/2007 care nu are legatura cu Asociatiile de proprietari
Buna ziua, daca o lege emisa din 2007 nu are norme de aplicare , legea se aplica?
Multumesc
Multumesc
Buna ziua, am un centru de copiere si am vrut sa comand toner pentru aparate. Am gasit pe net o firma care avea preturi bune si am luat legatura cu ei. Pana acuma foloseam un anumit toner, acestia mi-au recomandat un alt model ca ar fi mult mai bun si il folosesc si ei. Dupa multe discutii l-am comandat pe acela recomandat. Inginerul care se ocupa cu alimentarea aparatelor ( pe care nu am putut sa il contactez sa discut cu el inainte de a comanda), mi-a spus ca nu e bun tonerul, in timp aparatele distrugandu-se de la acestea. Am sunat la firma si i-am rugat sa mi le schimbe cu cele pe care le foloseam eu pana atunci, acestia mi-au spus ca nu au desi am sunat a doua zi . Domnul patron a vorbit foarte urat , citez: [Editat - nu e nevoie sa fiti atat de explicit].
Le-am trimis inapoi cu aviz de insotire marfa. M-a sunat revoltat ca s-a umblat in tonere si ca ma costa 150 lei niste instructiuni scrise puse in colet...", l-am intrebat cum poate fi asa , sa se comporte asa cu clientii, faza la care a zis ca mi le trimite inapoi. Zis si facut. Habar nu am cum as putea sa imi fac dreptate. Exista o lege care sa il oblige sa ia inapoi marfa? Pentru mine este vorba de o suma mare, 1700 lei + la retur am dat 66 lei pe transport. Ce pot face? El m-a convins ca acestea sunt bune, dupa care a vorbit dupa cum am scris. Am eu o varianta sa imi pot recupera banii? Exista un for care ma poate ajuta? Va rog frumos ajutati-ma, catre cine sa ma adresez? Multumesc frumos
Buna ziua, as dori o lamurire cu privire la o problema cu care ma confrunt. Am o casa in proprietate cu sotul meu, vecinul de care ne desparte un gard, a inchiriat casa unei pizerii. Vecinul ( proprietarul casei), m-a contactat ca are nevoie de semnatura mea data in fata notarului pentru a putea trece in CF obiectul de activitate si anume comert cu produse alimentare. Vecinul este o persoana foarte profitoare, adica in momentul in care este rugat sa faca el ceva, raspunde " mie ce imi pica la faza asta". Intrebarea mea este, ce act ar trebui sa intocmesc in fata notarului, ca pe viitor in momentul in care as mai avea nevoie de ceva de la el ca "intre vecini" ma refer la o semnatura , sa pot apela la acel act si sa nu trebuiasca sa ii zugravesc casa, sau sa repar instalatia electrica.....situatiile de pana acum. Multumesc frumos.
Buna ziua, am un magazin mic si doresc sa aduc marfa din China, lucruri mici, stick-uri de memorie, brelocuri bijuterii din argint , placate cu argint, gablonturi......acestia nu emit factura fiind vorba de sume mici cativa dolari. Exista o posibilitate de a introduce aceste marfuri in firma? Le achit din contul firmei? Totodata bijuteriile de argint sunt marcate cu 925, eu mai trebuie sa le inregistrez undeva? Am autorizatie pentru cumpararea/vanzarea acestora. Multumesc
Acesta era textul de pe prima pagina :
"Despre Cristale si Pietre
Vă oferim cristale, pietre semiprețioase, baghete terapeutice, sfere, grile de cristale, obeliscuri, piramide, bijuterii, brățări, cercei, inele, medalioane, coliere, lanțicuri, fumigație, bețe parfumate, esențe, accesorii pentru bijuterii, informații pietre semiprețioase, proprietăți, caracteristici, cristale și zodii."
Buna seara, am achizitionat de pe un site cu pietre semipretioase, cateva bratari, in vederea unei viitoare posibile colaborari cu acestia ca si revanzator. Totul a fost bine si frumos pana cand am purtat una din bratari si a lasat culoare pe piele. Este clar ca sunt vopsite, pietrele u lasa culoare. Va rog sa imi spuneti ce sa fac in cazul in care nu vor sa imi returneze banii? Multumesc