avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate loona

Activitate loona

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu contributiile sociale datorate de angajator si salariati in caz de concediu medical.

Din cate am inteles, CAS se calculeaza aplicand cota de 20.8%-25.8%-30.8% in cazul angajatorului si de 10.5% in cazul salariatului asupra salariului mediu brut pe tara x 35%. Salariul mediu brut pe tara pe 2012 fiind 2117RON. Si se datoreaza atat in primele 5 zile de concediu medical platit de angajator, cat si in continuare platit de FNUASS.

CASS nu se plateste de catre salariat, doar de catre angajator si doar pt partea suportata de acesta.

Somajul se plateste doar pentru partea suportata de angajator si doar de angajor, de salariat nu.

Contributia datorata in functie de clasa de risc se plateste doar pentru partea suportata de angajator deci in primele 5 zile.

Fondul de garantare si salarii este platit atat pe perioada suportata de catre angajat, cat si pe perioada suportata de FNUASS.

Contributie pentru concedii si indemnizatii se plateste doar in primele 5 zile, adica partea suportata de angajator.

Va rog sa imi ziceti daca am inteles bine sau sa ma corectati daca am inteles gresit.