avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate dobosanca

Activitate dobosanca

Imi cer scuze, acum am vazut ca am mentionat peste tot anul 2020. Am contract pana pe 31.05.2021 si tot in luna mai urmeaza sa nasc.
Concediile se depun personal sau le poate depune sotul meu la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate? Nu locuiesc in orasul de resedinta ci intr-un oras mai mic. Multumesc!
Buna ziua! Am contract determinat pana pe 31.05.2020, sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii mai. Nu am nici o zi de pauza in activitate in ultimii 2 ani. La inceputul lunii martie voi intra probabil in prenatal.
Presupun ca voi duce la actualul angajator concediile medicale pana pe 31.05.2020 insa ulterior unde le voi depune avand in vedere faptul ca cel mai probabil nu imi vor prelungi contractul? Multumesc!
Multumesc mult pentru promptitudine!
Am doua intrebari:
1. Copilul implineste 2 ani pe 16.03.2014 si pentru ca tatal nu doreste sa beneficieze de o luna de CCC voi incepe activitatea pe 17.02.2014. Cand trebuie sa anunt angajatorul ca imi reincep activitatea?
2. Trebuiesc depuse cereri si la AJPIS? Daca da, va rog sa imi spuneti si care este termenul de depunere al acestora (si pentru reinceperea activitatii mele si pentru renuntarea tatatui la o luna de CCC)
Multumesc!
Am aflat un alt aspect de curand, si anume ca celorlalti angajati li s-a micsorat salariul datorita faptului ca firma nu mai are aceleasi incasari. In acest context mi-l pot micsora si mie cand ma intorc din CCC?
Dar exista vreun mijloc prin care ma pot concedia daca refuz semnarea actului aditional pentru schimbarea incadrarii si diminuarea salariului?
Buna ziua! Mai am o intrebare legata de acest subiect.
Este legal ca angajatorul sa imi micsoreze salariul cand incep serviciul dupa terminarea CCC? Mentionez ca datorita faptului ca am optat pentru CCC de 2 ani vrea sa imi schimbe incadrarea pe un alt post.
Daca nu este legal va rog sa imi spuneti si temeiul legal in baza caruia nu poate face acest lucru. Va multumesc anticipat!
Multumesc mult pentru lamuriri!
Va multumesc mult pentru raspunsuri! In legatura cu anuntarea angajatorului despre sarcina, pot face acest lucru in prima zi in care imi incep activitatea sau il pot anunta in scris cu numar de inregistrare si inainte de a se termina CCC?
O zi frumoasa!
Buna ziua,
Ar trebui sa incep munca pe 16.02.2014 dupa un CCC de 2 ani, si sunt insarcinata din nou urmand a naste in jurul datei de 24.06.2014.
Intrebarile sunt:
-cum anunt angajatorul de cea de-a doua sarcina?
-angajatorul este obligat sa ma primeasca la munca?

Va intreb asta deoarece OUG 111/2010 Art 25 omite,intentionat sau nu, daca angajatorul este obligat sa primeasca inapoi la munca angajatii care opteaza pentru CCC de 2 ani.
Imi pun problema aceasta deoarece angajatorul meu nu vrea sa mai primeasca la munca un coleg care ar trebui sa inceapa activitatea pe 03.01.2014 si nu as vrea sa am intrerupere de venit pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru cel de-al doilea copil.

(Art. 25
(1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), precum si concediul fara plata prevazut la art. 6 alin. (1) si art. 10 alin. (1) si (2). Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap; )

Va multumesc anticipat pentru raspuns!