avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate cristi4791

Activitate cristi4791

Aş dori sǎ recuperez tva-ul aferent unor facturi emise cǎtre un client, care nu a mai achitat aceste facturi, avem de la instanţa judecǎtoreascǎ o hotǎrâre definitivǎ, sǎ-l executǎm nu putem, deoarece acesta este în reorganizare (s-a dispus omologarea concordatului preventiv şi suspendarea tuturor procedurilor de executare silitǎ) . Pot cere de la fisc recuperarea tva-ului?
Discuție ajustare tva
Am nevoie de un mic ajutor din partea dvs, sǎ-mi daţi un rǎspuns la o speţǎ, vǎ rog f.ff.mult: o societate comercialǎ deţine o clǎdire (parter + mansardǎ).
În anul 2007 societatea face investiţii în partea de mansardǎ în sumǎ de 100.000 lei, de unde deduce tva-ul aferent.
Parterul clǎdirii este închiriat, prin aplicarea tva-ului, la un terţ, pentru perioada 2007 – 2009.
Începând cu mai 2010, parterul clǎdirii se închiriazǎ prin regim de scutire , proprietarul anuleazǎ opţiunea de taxare.
Cum trebuie sǎ fac ajustarea tva aferentǎ investiţiei fǎcute în 2007?
Va mulţumesc anticipat pentru rǎspuns.
Buna!
Poate cineva sa-mi raspunda la urmatorul caz:

O firma "RO" din Romania achizitioneaza un produs petrolier accizabil (polietilena-materia prima pentru producerea pungilor din plastic) de la o firma din Italia "ITAL1" si vinde mai departe catre o alta firma tot din Italia "ITAL2", fara a tranzita marfa prin Romania.
1. Este firma din Romania obligata la plata accizelor sau nu?
2. Trebuie depuse declaratii de accize, sau alte documente la vama, mai ales ca marfa nu tranziteaza Romania?
3. Care va fi regimul TVA, se va stinge prin achizitie-livrare intracomunitara intre parteneri platitori de tva?

Multumesc.