Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA recuperare tva dupa hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

recuperare tva dupa hotarare judecatoreasca

Aş dori sǎ recuperez tva-ul aferent unor facturi emise cǎtre un client, care nu a mai achitat aceste facturi, avem de la instanţa judecǎtoreascǎ o hotǎrâre definitivǎ, sǎ-l executǎm nu putem, deoarece acesta este în reorganizare (s-a dispus omologarea concordatului preventiv şi suspendarea tuturor procedurilor de executare silitǎ) . Pot cere de la fisc recuperarea tva-ului?
Nu puteti dacat sa va inscrieti la masa credala cu suma respectiva, daca mai sunteti in termen si nu s-au inchis tabelele definitive consolidate.
art. 138 cod fiscal
Ajustarea bazei de impozitare
Baza de impozitare se reduce în următoarele situaţii:
[...]
d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisă începând cu data pronunţării hotărârii judecătoreşti de închidere a procedurii prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, hotărâre rămasă definitivă şi irevocabilă