avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate loghinciprian

Activitate loghinciprian

buna ziua.Am primit o comunicare prin care instanta ma obliga sa platesc datoriile la eon energie la vechea adresa unde am stat , am facut schimb de imobile cu o doamna in 2008 si nu am reziliat contractul la lumina,datoriile sint din 2009 deci nu sint ale mele si mi se pare nedrept sa le platesc eu ,am chemato pe doamna in garantie la proces dar din greseala nu am platit taxa de timbru si instanta a anulat cererea si trebuie sa platesc eonului. Acum pot face recurs dar nu mai pot uza de chemare in garantie si nu stiu ce motive sa invoc sa imi faca dreptate instanta ,va rog sa ma ajutati cu un sfat ce pot sa fac de acum inainte Multumes mult


Răspuns la discuția amenda rovinieta
puteti sa imi spuneti ce motive sa invoc in aceasta plingere, avind in vedere ca pe PV spune ca a fost semnat electronic ,deci nu este semnatura agentului constatator.
buna ziua. am primit un proces verbal prin care am fost instiintat ca am circulat fara rovinieta pe drumurile publice,si am fost amendat cu suma de 250 lei
mentionez ca locuiesc la 3km de oras si trebuie sa circul pe un drum national si nu am stiut ca imi trebuie rovinieta . Vreau sa depun o plingere in instanta deoarece mi se pare nedrept sa platesc,si vreau sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac si daca am sanse de reusita Multumesc
Discuție teapa la munca
Buna ziua.lucrez in constructii si am facut o lucrare la un client dupa o saptamina am terminat ce ma-m inteles sa fac si am cerut banii pe lucrare, a spus ca mai are si alceva de facut dar eu l-am refuzat politicos pentru ca am simtit ca ceva nu e in regula.
A refuzat sa imi dea banii ba mai mult ma injurat si a sarit la bataie,eu am evitat scandalul si am filmat totul .Dupa asta am fost la politie si am depus o plingere la care politia la chemat pe client si a spus ca o sa il amendeze,dar nu are cum sa il oblige sa imi dea banii pe ce am muncit pentru ca am lucrat la negru si nu am incheiat nici un fel de contract cu el si daca vreau sa_l dau in judecata.Acum nu stiu ce sa fac eu am muncit cinstit si am fost si injurat in tot felul de el si de nevastasa nu stiu cu am sa scot banii de la ei.Mentionez ca la inceputul lucrari a spus ca o sa imi faca contract de zilier dar nu a mai facut Credeti ca daca il actionez in judecata intr-un proces civil pe baza filmului facut si a martorilor care ma vazut ca am lucrat acolo si au vazut si scandalul rezolv ceva.MULTUMESC
buna seara.Locuiesc la 2Km de oras intr-un cartier de blocuri si as vrea sa stiu daca trebuie sa am rovinieta sa ma deplasez spre oras drumul fiind national .Va intreb pentru ca am vazut chiar la iesire din oras acel dispozitiv de depistat rovinieta si mam panicat sa nu primesc amenda acasa.Va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac daca ma amendeaza pot sa contestez cumva,mi se pare o prostie sa cumpar rovinieta si sa circul in oras.Multumesc
buna ziua.Am facut cerere reziliere contract la firma distributie gaz in 2008 pt.ca am facut un schimb de imobile cu o doamna.Domnul de la ghiseu a spus ca daca depun aceasta cerere nu mai am treaba cu vechea adresa .Acum 2 zile am primit citatie sa ma prezint la tribunal pentru neplata facturilor la vechea adresa .Am fost la firma distributie gaz si am solicitat o copie de pe acea cerere,ei au spus ca nu stiu nimic de ia si ca e posibil sa nu se fi operat in calculator Am intrebat daca au o arhiva pentru ca eu stiu sigur ca am scriso, la care nu mi-a raspuns.Acum va rog pe dumneavoastra cum sa fac sa dau de acea cerere pt ca trebuie sa imi dovedesc nevinovatia in instanta.Multumesc anticipat
Buna ziua.Am facut schimb de locuinte cu o doamna in anul 2008, contractele la lumina si la gaz nu le-am reziliat asa cum trebuia pt. ca eram entuziasmat ca ma mut intr-o casa mai mare si am crezuto pe cuvant pe doamna respectiva ca o sa-si plateasca facturile la utilitati, stiti dv.facere de bine e ..........Problema este urmatoarea doamna nu a platit nimic a acumulat la gaze o datorie de 5mil,si acum firma de distributie gaze ma dat pe mine in judecata si tre. sa ma prezint la tribunal pe 24 04 2012 . Ajutatima va rog cu un sfat mai explicit ce trebuie sa fac cind o sa ma prezint la tribunal.Mentionez ca contractul de schimb de imobile este incheiat in anul 2008 si facturile neplatite sint din 2009.Multumesc anticipat