avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate draskabadaniela

Activitate draskabadaniela

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
cum anume se poate rezolva si in ce consta aceste sanctionari? ce anume ar trebui sa fac?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
ESTE VORBA DE LUNA NOIEMBRIE 2012 atunci am avut 1 luna intreaga nelucrata adica intrerupta.ia eu trebuie sa nasc in iunie 2013 deci in ultimele 12 luni de la nasterea copilului voi avea luna noiembrie 2012 lipsa.
buna ziua. ma numesc daniela si am o vechime in munca de 14 ani.am ramas insarcinata si in iunie trebuie sa nasc.din nefericire am luna noiembrie intrrupta pe cartea de munca caci mi-am schimbat locul de munca.as dori sa stiu daca dupa noua lege din noiembrie 2012 pot beneficia de ceva drepturi pentru concediu de maternitete si indemnizatie.daca nu ce este de facut pentru ca totusi dupa atita vechime nu mi se pare corect ca doar pentru o luna lipsa pe cartea de munca sa pierd aceste drepturi. va multumesc pentru sfat
imi cer scuze daca v-am indus in eroare dar diagnosticul principal este TULBURARE DELIRANTA (DE ALURA SCHIZOFRENICA) iar pe decizie este codul de diagnostic F22 G40 SI I10 si totusi nu exista nici o indemnizatie sau altfel de pensie pentru cei care nu au complet stagiul de cotizare?acesti oameni daca nu au nuci o sansa de a putea sa munceasca ce fac?
ma numesc daniela si locuiesc in sighetul marmatiei.sotul meu are 40 de ani si sufera de schizofrenie di 2011 internari la sectia psihiatrie avind din anul 2008 cam 2 pe an.in decembrie 2011 am reusit sa depunem dosarul de pensionare dradul2 aprobat de comisia de expertiza din bucuresti.la dosar am atasat decizia precum si adeverinta de stagiu de cotizare eliberat de CNPAS sighetul marmatieiadica 17 ani si 7 luni din care 14 ani si 9 luni conditii normale de munca 1 an si 11 zile stagiu militar 1 an 8 luni somaj.in data de 29 februarie am primit decizia de respingere a dosarului de la casa teritoriala de pensii di motive ca are stagiu de cotizare de doar 12 ani si 9 lunifiind necesar 14 ani.va rog din suflet ajutatima cu un sfat caci nu stiu cum ar putea el sa mai munceasca 1 an si 3 luni pt a-si completa stagiul de cotizare fiind bolnv de schizofrenie.exista cumva o sansa de pensionare pentru cei care nu au stagiul complet?va rog astept cu sufletul la gura un raspuns.sint mama a 3 copii si sint singura care aduc un venit in casa. va multumesc anticipat