avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate KCJ333

Activitate KCJ333

Răspuns la discuția Imprejmuire cu gard
urmaresc contributia jum/jum..eu m am saturat sa i desput..lipsit de modestie..dar pana sa vin pe strada nu aveau nici lumina ..lenea e mare..am rugat primaria sa vina sa ne monteze neon(bec) deoarece 3-4 stalpi erau neiluminati..iar localnicii nepasatori..
Acum vreau sa contribuie conform l;egii vecinitatii
Buna ziua ! Intentionez sa imprejmuiesc un teren intravila. Am depus proiectul in vederea obtinerii certificatului de urbanism si apoi a autorizatiei de constructii .
Din respect pentru vecini , conform legii vecinitatii , am solicitat ajutor din partea dumnealor lovindu-ma de refuz atat financiar cat si ajutor fizic .
M-am interesat la Primaria de domiciliu deoarece dumnealor cred ca nu s propritarii de drept .
Vecinul din partea staga vorbeste in van ..deoarece proprietarul este un nepot care nu si a declarat rubrica la registru agricolului cu privind actul de vanzare cumparare sau taxa de succesiune iar celalat asemenea se da drept proprietar dar nu declara pentru a nu plati impozit figureaza ambii vecini cu proprietari decedadti dar dumnealor au contracte de vanzare cumparare dar nu txa de succesiune deoarece trebuia sa treaca pe la primarie .
Vreau sa i actionez in instanta si doresc sa le fac un inscris pentru a avea proba la dosar ca le am comunicat intentiile mele .
Cum aflu cine sunt proprietarii , primaria nu are o evidenta clara si sunt foarte nepasatori .
Multumesc
Buna ziua. Doresc sa fiu ajutat cu sfaturi in ceea ce priveste"contractul de donatie". Tatal meu doreste sa mi doneze pamant extravilan. Conditia dumnealui sa maocup de cartile funciare ale fiecarei parcele pentru a incheia acest act. Pentru mine este o cheltuiala cartile funciare si deaceea vrea sa intreb: Cum pot ca acest act de donatie sa l fac batut in cuie..deoarece mai am un frate care poate sa se ridice cu pretentii si eu sa raman cu cheltuiala facuta pe cartile funciare.
2. In urma donatie pot vinde o parte din pamantul extravila? Trebuie sa despagubesc pe ci eva in urma vanzarii? Multumesc
Va multumesc tututror pentru interesul acordat !
Buna seara,
Doresc sa ma ajutati intr-o privinta
Sotia a lucrat in invatamant,fiind gravida a terminat perioada contractuala (per.determinata) poi a intrat in somaj. Din somaj in concediul de crestere a copilului...(concediul maternal - 2 anisori)
Ulterior , dupa terminarea concediul s-a reangajat , tot in invatamant iar cei ce se ocupa de state de sustin urmatoarea afirmatie : " Concediul maternal nu se adauga la vechime deoarece ai intrat din somaj in concediu maternal, si nu ai intrat din munca in concediu"
Este adevarata afirmnatia?

Mentionez ca am venit cu argumetele urmatoare : Concediul pentru cresterea copilului se va lua in calcul ca vechime in specialitate, se arata in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 124/2011. Aceasta aduce modificari si completari Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007.

Cum ma sfatuiti ?