avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate bridgemxl

Activitate bridgemxl

Discuție Arenda teren
arendasul a inregistrat, la Primarie, un contract de arenda in care arendatorul a fost semnat in fals ! Cum poate fi anulat acest contract ?
Răspuns la discuția incalcarea proprietatii
Scriu aici ptr ca am impresia ca pot citi toti !
Proprietatea mea, achizitionata de curand, are un balcon din lemn care care se sprijina prin incastrare pe peretele meu si pe doi stalpi de lemn, verticali, de cca 3 m, pusi pe un zid de sprijinde de cca 60 cm la pamant.. Cladirea, deci si lemnele balconului, dateaza cel putin din anul 1950. Ei bine, in aceasta situatia o firma de cablu a venit si a ancorat ( tensionat ) un cablu de cca 40 m lungime. de unul din stalpi de sustinere a balconului, ba a mai batut si niste cuie ptr al prinde de traversa orizontala inferioara. Imi este teama ca acest cablu va deteriora, poate distruge chiar, balconul daca lemnele atat de vechi vor ceda ! Eu nu sunt abonat la cablu ! Ce pot sa fac sa determin mutarea cablului de acolo ? De asta am intrebat cum demonstrez ca acela este stalp proprietatea mea si cui sa ma adresez.. Firma trimite in teren angajati obraznici, .Despre cartea tehnica inca nu am cunostinta !
este vorba despre o proprietate situata la etajul 1/1 al unei cladiri tip vila cu configuratie neregulata si cu 6 proprietari.
- cine poate face delimitarea proprietatilor ( a mea de a celorlalti, a mea de cea comuna fortata, etc. ) ? asta cu scopul de a nu le mai permite celorlalti ( celor mai obraznici ) sa isi aroge, cu tupeu, drepturi de proprietar pe care nu le au !
- serviciul de urbanism de la primarie ma poate ajuta legal evident ?
- sau instanta este cea care poate da o hotarare inatacabila ?
consider ca cineva mi-a incalcat dreptul de proprietate. cum trebuie sa procedez pentru a inlatura aceasta incalcare in mod legal ?
- cine poate constata existenta incalcarii si ce document trebuie sa imi furnizeze cu valoare in fata instantei ?
- ma poate ajuta serviciul de urbanism din cadrul primariei ?
- cum trebuie sa procedez daca incalcarea se produce in prezenta mea ?
- pot solicita sprijinul instantaneu al politiei, primariei, sau al cui ?
cum se constata - dupa reclamatia mea - incalcarea dreptului de proprietate in cadrul unei proprietati private fortate ? dar in cazul proprietatii private individuale ?
Răspuns la discuția procura
multumesc f mult ! nu e cazul !

dar mai aveam de intrebat daca aceasta procura se refere la o actiune in instanta trebuie o procura pentru fiecare actiune sau se poate face una general valabila in instanta ?
Răspuns la discuția procura
multumesc foarte mult !
Discuție procura
1 .- Vreau sa stiu daca la o reprezentanta a Romaniei in strainatate se poate face o procura !
2. - La ambasada sau si la consulate ?
3. - Ce documente sunt necesare ?
Răspuns la discuția Reprezentarea in instanta
multumesc, clarificari importante ptr mine ! multumesc !
Pentru a deschide una sau mai multe actiuni in instanta este nevoie de o singura procura cu drept de reprezentare sau pentru fiecare cauza de cate una in care sa se specifice ptr care cauza a fost data ?
Pot eu angaja avocat in aceste cauze ?.