avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate tasemadi

Activitate tasemadi

Răspuns la discuția sesizare violenta domestica
multumesc mult pentru raspunsul foarte concis,

am rugamintea de a ma ajuta cu un raspuns la urmatoarea speta:
- daca fac o sesizare transmisa in format electronic catre Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului, in care semnalez un caz de violenta domestica, am dreptul sa solicit anonimatul ( precizez ca petitia nu o transmit anonima), dar daca se investigheaza cazul nu vreau sa stie persoanele implicate cine a transmis sesizarea.
daca este posibil acest lucru , in baza carei legi pot solicita sa-mi pastrez anonimatul?

Multumesc,
Răspuns la discuția sesizare violenta domestica
multumesc mult,
Problema este ca victima este sechestrata si nu poate parasii gospodaria . este traumatizata- de teama nu poate intreprinde nici o masura( politia nu se sesizeaza daca nu depune o declaratie).
ma gandeam sa ma adresez prefectului si Directiei de asistenta si protectia copilului.in lege am vazut ca este Agentia nationala de protectia fam...dar nu am gasit un site.
presupun ca prefectul poate sesiza directilor din subordine cazul.

Buna seara,

Deoarece ma confrunt in familie cu un caz de vilenta domestica ( sunt ruda de gradul doi cu victima) si ca in cele mai multe cazuri victima nu mai poate intreprinde nici o masura si se vede intr-o situatie fara iesire, am rugamintea de a ma indruma catre ce autoritati sa ma indrept pentru a se realiza o ancheta in acest caz.

Va multumesc, O seara buna!
multumesc pt lamuriri
deoarece decizia de concediere isi va produce efectele dupa terminarea CCC si raman gravida inainte de finalizarea CCC( anunt angajatorul anterior terminarii CCC), atunci decizia de concediere devine nula? o sa primesc indemnizatie pentru cel de-al doilea copil?


Multumesc mult pt promtitudine si seriozitate,
O zi buna!
multumesc mult pt raspuns,

mai am nevoie de o lamurire: angajatorul poate emite decizia de concediere atata timp cat ma aflu in CCC ( mentionez ca nu este vorba de reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului)? in cate zile de la emiterea deciziei de concediere trebuie sa iau la cunostinta?
Buna ziua,

Incepand cu 28 Dec 2010 ma aflu in concediu de crestere copil ( am prins legea veche) si tocmai am fost anuntata ca pozitia pe care lucram a fost desfintata, ca urmare a reorganizarii survenite in firma.
Va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor aspecte:
- sunt obligati sa ma tina 6 luni dupa implinirea varstei de 2 ani a copilului ( merg dupa legea veche sau cea noua)?
- daca la implinirea varstei de 2 ani a primului copil sunt insarcinata ce drepturi am? in aceasta situatie mai pot sa-mi desfaca contractul de munca?

multumesc mult,
O zi buna!