Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... restructurare pozitie ca urmare a reorganizarii in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

restructurare pozitie ca urmare a reorganizarii in firma

Buna ziua,

Incepand cu 28 Dec 2010 ma aflu in concediu de crestere copil ( am prins legea veche) si tocmai am fost anuntata ca pozitia pe care lucram a fost desfintata, ca urmare a reorganizarii survenite in firma.
Va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor aspecte:
- sunt obligati sa ma tina 6 luni dupa implinirea varstei de 2 ani a copilului ( merg dupa legea veche sau cea noua)?
- daca la implinirea varstei de 2 ani a primului copil sunt insarcinata ce drepturi am? in aceasta situatie mai pot sa-mi desfaca contractul de munca?

multumesc mult,
O zi buna!
tasemadi a scris:

Buna ziua,

Incepand cu 28 Dec 2010 ma aflu in concediu de crestere copil ( am prins legea veche) si tocmai am fost anuntata ca pozitia pe care lucram a fost desfintata, ca urmare a reorganizarii survenite in firma.
Va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor aspecte:
- sunt obligati sa ma tina 6 luni dupa implinirea varstei de 2 ani a copilului ( merg dupa legea veche sau cea noua)?
- daca la implinirea varstei de 2 ani a primului copil sunt insarcinata ce drepturi am? in aceasta situatie mai pot sa-mi desfaca contractul de munca?

multumesc mult,
O zi buna!

1. Angajatorul nu are nicio interdictie cu privire la concedierea dvs dupa revenirea din CCC ... termenul de 6 luni se referea numai la interdictia concedierii pentru necorespundere profesionala , nu si pentru alte motive.

2. Art.60 C.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
......
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.
multumesc mult pt raspuns,

mai am nevoie de o lamurire: angajatorul poate emite decizia de concediere atata timp cat ma aflu in CCC ( mentionez ca nu este vorba de reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului)? in cate zile de la emiterea deciziei de concediere trebuie sa iau la cunostinta?
Angajatorul poate emite aceasta decizie , insa ea isi va putea produce efectele numai dupa revenirea din CCC...

In practica sunt doua modalitati:
1. se emite mai intai instiintarea de preaviz si apoi la terminarea acestuia se emite decizia de concediere ..

2. se emite decizia de concediere cu specificarea ca raportul de munca va inceta la data expirarii duratei preavizului ...

In ambele situatii, preavizul va incepe sa curga dupa revenirea din CCC.

In termen de 45 de zile de la data comunicarii deciziei , aveti dreptul s-o contestati la instanta de judecata - Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu.
deoarece decizia de concediere isi va produce efectele dupa terminarea CCC si raman gravida inainte de finalizarea CCC( anunt angajatorul anterior terminarii CCC), atunci decizia de concediere devine nula? o sa primesc indemnizatie pentru cel de-al doilea copil?

Multumesc mult pt promtitudine si seriozitate,
O zi buna!
trebuie sa anuntati angajatorul ininte de terminarea CCC ...da, o sa primiti indemnizatie pentru cel de-al doilea copil .. in calculul celor 12 luni va intra si perioada CCC 1