avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate marinescuion

Activitate marinescuion

Buna ziua!
Mi- a fost recalculata pensia dupa ce am mai lucrat un an. Mi s-a dat o pensie mai mica si nu mai mare asa cum presupuneam. Se pare ca s-a gresit calculul cand am iesit la pensie.
Acum mi s-au trimit doua decizii acasa. In una zice ca pot sa contest la ei la casa, iar in cealalta zice ca pot sa contest la tribunal.
Nu stiu ce sa cred!
Daca contest decizia, pe perioada cat e rezolvata, mi se va da pensia marita asa cum am primit-o luna trecuta sau micsorata? Trebuie sa cer in contestatie sa mi se dea pensia marita? Cam ce ar trebui sa cer in contestatie? Habar nu am daca s-a gresit si unde.
Va multumesc daca aveti timp sa-mi dati un raspuns.
o persoana iesita la pensie in iunie 2010 conform legii 19/2000 si care a muncit inca un an in 2012, deci dupa intrarea in vigoare a legii 263/2010, i se va recalcula pensia dupa legea noua sau legea veche?

se va calcula pensia aferenta stagiului de un an efectuat ulterior conform legii noi sau vechi?

daca apare o lege noua de pensionare pensia se va recalcula? se va recalcula automat sau trebuie facuta o cerere?
Buna ziua!
Am fost neplacut surprins zilele trecute cand m- am intalnit cu o aberatie.
Intr- o prima decizie de pensionare s-a acordat pensie de 886 lei. Dupa un an de cotizare in a doua decizie apare suma de 804 lei. Cei de la pensii spun ca s-a gresit prima data si acum trebuiesc returnati banii (se retin din pensie). E corect asa ceva? Daca a gresit functionarul sa-i opreasca lui din salariu si nu amaratului de pensionar. Ce pot sa fac? In decizie spune ca pot sa fac contestatie tot la ei. Cine imi va rezolva contestatia? Tot functionarul al doilea?:-/ Ce sa le cer? De unde nu stiu eu ca al doilea a gresit sau poate amandoi ? Cum sa fac sa nu-mi mai opreasca din pensie?
Ma poate ajuta cineva sa vad dac s-a gresit? Cum se fac calculele/
Răspuns la discuția Contribuþii platitor de venit
mulțumesc pentru raspuns.
La asociatie non profit s-a reținut impozitul conform art.78 CF (16 %, impozit final pentru persoane fizice cu convenții civile) și contribuția sanatate asigurați 6,5%. În aceasta situatie asociatia mai plateste și cota CASS angajator?
Dacă da, actul normativ
Bună ziua şi la mulţi ani!
Vă rog ajutaţi-mă cu o problemă. Mă tot chinui de câteva ore şi nu reuşesc să aflu.
Vreau să ştiu dacă se plăteşte contribuţii angajator pentru sănătate (CASS) la convenţii civile din perioada 2005-2008.
M-am săturat de atâtea modificări la Codul fiscal.
Dacă ar şti cineva m- aţi ajuta foarte mult şi v- aş rămâne recunoscător.
O zi faină!
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ecaterina Cucuteanu a scris:

marinescuion a scris:

Ecaterina Cucuteanu a scris:

Executron a scris:
Deci da, vechile procese in materie comerciala sunt judecate de catre judecatorii, daca intra in competenta sa materiala din punct de vedere al valorii procesului.

Care e valoarea procesului incat sa fie de compet judec. si de unde rezulta ea? din ce articol/ act normativ?


Nu este adevărat.
din art. 2 lit b) CPC rezultă că toate cererile în materie comercială indiferent de valoare sunt judecate în primă instanţă de judecătorie; interpretare per a contrario.


Asa am judecat si eu...
In concluzie : 1. tribunalul nu mai judeca cererile comerciale de nicio valoare, rezulta ca aceste cereri sunt de compet judecatoriei.
2. Cererile de judecata in materie comerciala nu mai sunt supuse competentei teritoriale alternative, ci doar competentei de drept comun. ( art 5 CPC ).
E corect asa ?


DA, cu excepţia cererilor în materie de asigurare ; art 11 CPC
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ecaterina Cucuteanu a scris:

Executron a scris:
Deci da, vechile procese in materie comerciala sunt judecate de catre judecatorii, daca intra in competenta sa materiala din punct de vedere al valorii procesului.

Care e valoarea procesului incat sa fie de compet judec. si de unde rezulta ea? din ce articol/ act normativ?


Nu este adevărat.
din art. 2 lit b) CPC rezultă că toate cererile în materie comercială indiferent de valoare sunt judecate în primă instanţă de judecătorie; interpretare per a contrario.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Sunt multe greseli în cartile de sinteze ale d-l Udroiu?
care ar fi acestea? Macar paginile daca se poate sa ne spuneti.
Multumim.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Cred că este firesc să se rezolve mai întâi excepţia de nulitate şi mai apoi cea de necompetenţă. Dacă ar fi altfel, ar însemna că reclamantul va merge la o altă instanţă presupunsă competentă, iar aceasta din urmă va analiza excepţia de nulitate. Dacă este nulă cererea ce rost mai are să constat dacă e competentă sau nu. S-ar pierde timp şi s-ar face cheltuieli inutile.

La grila cu multiplu exemplar raspuns corect a), b), c), d).
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
D.A.M. a scris:

marinescuion a scris:

Formalitatea multiplului exemplar nu se cere:
a) în cazul în care un înscris este nul ca înscris autentic, dar este valabil ca înscris sub semnÄ�turÄ� privatÄ�;
b) când înscrisul s-a înlocuit într-un singur exemplar Å�i acesta a fost lÄ�sat în pÄ�strarea unui terţ;
c) când convenţia sinalagmaticÄ� s-a încheiat prin ofertÄ� urmatÄ� de acceptare (prin corespondenţÄ�);
d) când convenţia sinalagmaticÄ� este constatatÄ� prin hotÄ�râre judecÄ�toreascÄ�.


a,c,d
b nu pt ca nu este vb de "s-a inlocuit" ci atunci cand "s-a intocmit" asta daca nu s-a scris gresit grila...



Scuze
"s-a întocmit"