avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate albualin

Activitate albualin

Răspuns la discuția Recuperare bani neincasati
Ok, dar s-a emis o factura pe numele clientului pentru care nu s-a eliberat o chitanta. Deci clientul a primit produsele dar nu a platit contravaloarea acestora. Clientul sustine ca a platit aceasta factura doar ca nu gaseste chitanta. Din punct de vedere legal nu se poate actiona in nici un fel?!
Multumesc .
Buna ziua ,

As avea nevoie de un sfat , cum as putea sa procedez in situatia urmatoare :
Am trimits un colet cu ramburs 0 , rambursul 0 a fost trecut din gresala 0 deoarce trebuia sa fie 250. Destinatarul coletului sustine ca a platit acesti bani defapt si chitanta nu o mai gaseste. Dar firma de curierat sustine clar ca agentul care livreaza colete incaseaza doar daca suma de ramburs apare pe colet. Doamna respectiva nu a platit acei bani , cum as putea sa imi recuperez eu acesti bani ?!


Va multumesc.
Buna,

Acum 75 de zile mi s-a intocmit un PV pentru neacordare de prioritate cu tamponare si mi-a fost retinut permisul 60 de zile (specificat in PV) . Dupa aproximativ 2 saptamani am primit acasa in posta un act conform caruia din data 23.03.2012 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce timp de 60 de zile.A trecut perioada de suspendare de 60 de zile si am fost anuntat cand am mers sa imi ridic permisul ca mi s-a adaugat inca 30 zile pentru ca nu am dat examenul de reducere a suspendarii. Din moment ce in PV am 60 de zile cum poate politia sa imi prelungeasca suspendarea cu 30 zile din moment ce in PV sunt trecute 60 de zile?

Multumesc.
Răspuns la discuția Accident rutier
Multumesc pentru sfaturi , agentul constatator a stabilit ca eu sunt de vina si ca nu e nici vorba de vreo culpa comuna :(
Răspuns la discuția Accident rutier
ok , am inteles . Dar cum e posibil ca eu sa fiu vinovat din moment ce mopedul venea pe interzis ? nu avea ce sa caute acolo plus ca nu avea nici un fel de cunostinte de legislatie rutiera?
Răspuns la discuția Accident rutier
S-a stabilit ca eu nu am acordat prioritate de dreapta in momentul in care am virat stanga pe straduta respectiva. In orice moment respectivul poate pune o plangere impotriva mea din cate mi-a spus agentul de politie.
Discuție Accident rutier
Buna ziua ,

In fiecare zi draga noastra tara ii da dreptate lui Badea , „Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul”.
Am avut un accident cu un scuter(sub 50cm3) condus de un tanar de 16 ani(nu avea nici un fel de atestat sau cunostinte de circulatie rutiera , scuterul nu era imatriculat ,nu avea asigurare , nu avea casca sau vesta ) care venea pe banda folosita exclusiv de trolee si ambulanta , eu am virat pe o straduta la stanga iar acesta a intrat in plin in mine. La fata locului a venit ambulanta iar acesta a primit ingrijiri medicale refuzand sa mearga la spital, agentul constatator a intocmit un PV pe numele acestuia . Dupa doua zile am fost chemat la politie pentru a imi intocmi un PV care a dus la retinerea permisului de conducere dupa ce politistul mi-a spus ca , tanrul respectiv a mers la spital a doua zi si a primit in jur de 10 zile de ingrijiri medicale. As vrea si eu o parere , daca e normal ca un idivid fara cunostinte rutiere intra incalca regulile de circulatie care duc la producerea unui accident nu au nici o vina.