avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaIoanPopa

Activitate AlinaIoanPopa

Buna ziua,

Acum 8 ani, am cumparat un apartament prin credit ipotecar. Au fost niste probleme financiare, si nu am mai putut plati ratele. Creditul a fost cesionat catre o firma de recuperare, care a inceput procedura executarii silite.
Am primit somatia de la executor, si din pacate nu am putut achita datoria. Licitatia inca nu a inceput, nici evaluatorul nu a venit inca. Insa, noi am reusit sa gasim un potential cumparator. Care ne da banii prin ante-contract sa achitam datoria la executor. Intrebarea mea este: putem incheia ante-contractul, daca avem somatia de plata inregistrata in cartea funciara? Cred ca se va scoate de catre notar un extras de informare, pentru momentul semnarII antecontractului. Care sunt pasii de urmat? Ce trebuie sa facem?
Multumesc mult pt raspunsuri. Momentan sunt inca angajata a societatii. Cei de la Resurse umane chiar m-au rugat sa mai stau in concediu medical, cat mai mult posibil, astfel incat sa-mi gaseasca ceva care sa mi se potrivesca. Nu aveau de unde sa stie ca se va intamla ce s-a intamplat.

Ideea este ca pe adeverinta pentru medicul de familie, scrie ca in ultimele 12 luni, am beneficiat de 126 de zile de concediu medical, fara sa scrie daca a fost concediu de maternitate sau de boala obisnuita.

Buna ziua,

Am o intrebare la care sper ca DVS veti avea raspunsul. Anul trecut in luna Noimebrie am pierdut copilul la nastere. Am fost in concediu postnatal pana la sf lunii Ianuarie, cand cf legii, se implineau cele 126 de zile de concediu pt lauzie.
Din pacate, locul meu de munca a fost restructurat, iar propunerile angajatorului au fost mult sub nivelul pregatirii mele.
Am dreptul sa imi iau concediu medical, dupa aceste 126 de zile de concediu pre/postnatal? Am nevoie de avizul medicului de medicina muncii? Care este procedura?

Multumesc in avans pentru raspunsurile DVS,
Alina