avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate scalin

Activitate scalin

Răspuns la discuția Certificat de nastere, duplicat
Multumesc de precizari. Probabil ca am sa iau cu mine pasaportul romanesc expirat.
Răspuns la discuția Certificat de nastere, duplicat
Multumesc mediatorilor cit si participantilor la forumul de discutii pentru informatiile primite. Consider ca am toate datele de care am nevoie.
Răspuns la discuția Certificat de nastere, duplicat
Asa cum spuneam, sint plecat de mai bine de 12 ani si nu mai sint la curent cu legislatia din Romania. Din cauza asta am pus intrebarea aici in forum, in speranta ca primesc un raspuns clar.
Sa lamuresc un pic situatia.
- Sint plecat definitiv, am cetatenie Canadiana iar in Romania nu mai am nici o proprietate, adresa etc. Nu stiu daca asta ma incadreaza drept CRDS sau nu.
- Dat fiindca nu am renuntat la Cetatenia Ramana, am cetatenie Romana dobindita prin nastere, cred.
- Detin o copie a cetificatului obtinut la nasterea mea, copie in care se poate vedea seria numarul etc.
- Cind vin in tara, vin pentru pentru scurt timp, 5 ? 10 zile sa-mi vizitez rude si prieteni. si calatoresc sub pasaport Canadian. Problema e ca nu sint interesat sa-mi fac Titlu de Calatorie, Pasaport Romanesc, etc. De asemeni iar nu intentionez ca sa-mi pretrec o buna parte din vizita pe holurile institutiilor de stare civila.
Ca orice cetatean Roman am dreptul sa obtin un duplicat al Certificatului de Nastere.

Multumesc, participantilor din forum care si-au exprimat parerea dar informatiile obtinute par oarecum derutante.

Am o intrebare pentru Moderator:
Care e cea mai directa solutie pentru a rezolva problema mea?
Răspuns la discuția Certificat de nastere, duplicat
Multumesc.
Răspuns la discuția Certificat de nastere, duplicat
Multumesc frumos celor 2 utilizatori, “Justitiarul7” si “Ynocentta” pentru informatiile furnizate in timp asa de scurt.
Sint nascut la Constanta, deci ma voi adresa serviciului de stare civila de la “Casa Casatoriilor”.
Din cite inteleg ma voi legitima cu pasaportul Canadian si Driver Licence care aici este echivalentul Cartii de identitate din Romania. Pentru orice eventualitate voi avea la mine si copia vechiului certificat.
Asa ca informatie, puteti sa-mi spuneti va rog, ce este ``titlul de calatorie``?

Multumesc,
Locuiesc in Canada de mai bine de 12 ani de zile. De curind am descoperit ca nu mai imi gasesc Certificatul de Nastere, eliberat la Constanta.
Mai am printre acte o copie, lizibila.
In curind voi veni intr-o scurta vizita in Romania si cu ocazia asta intetionez sa obtin un duplicat dupa Certificatul de Nastere.
Am citeva intrebari, referitoare la acest subiect:
1. Unde trebuie sa ma adresez?
2. Exista formular care se poate download-a de pe internet?
3. Care este procedura?
4. Ce acte trebuie sa aduc cu mine?
5. Cit dureaza pina sa-l elibereze?
6. Ce taxe sint de platit?

In asteptarea unui raspuns complet,

Multumesc anticipat.