avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate CipriDan

Activitate CipriDan

Situatia la mine este putin diferita deoarece nu vecinii au mutat hotarele ci primaria a executat un plan parcelar care a deplasat parcelele,inclusiv parcela mea.Asa am ajuns sa fiu pozitionat pe acel canal langa care ar trebui sa existe un spatiu de protectie de 5 m si apoi sa fie parcela mea.
Va multumesc.
Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns .Cum este posibil ca pe titlu de ptoprietate sa fie trecute aceste canale ca vecinatati si acum sa nu gasesc documentatia acestor canale care nu sunt niste mici santuri.,sau documentatia dupa care a fost eliberat titlu de proprietate despre care la cadastru aflu ca nu au o asemenea documentatie in baza careia a fost eliberat titlu de proprietate.Canalul principal cred ca are 7m latime si cel putin 4 m adancime.Ma poate informa cineva unde sa caut aceasta documentatie deoarece ANIF raspunde ca nu au asa ceva,OCPI la fel,Primaria la fel,IAS nu raspunde la cererea trimisa prin posta dar telefonic ma informeaza ca ce au avut au predat primariei de care apartine parcela mea.
Va salut,Am un teren de 5000 de metrii si datorita planului parcelar din care am primit documentatia necesara pentru executarea masuratorii cadastrale ,portiuni din suprafata de protectie a canalului de desecare atat pe laterala teremului cat si pe partea din spatele terenului unde am vecinatate cu un alt canal au ajuns sa fie cuprinse in planul parcealar facut de primarie pentru parcela mea care a fost mutata de la 6 m de acest canal pana la 30 cm in interiorul canalului lateral fata de vechea locatie cunoscuta la punerea in posesie.Daca ma poate indruma cineva cam ce sanse pot avea sa dovedesc in instanta ca este ilegal sa fiu pus pe canale ale caror documentatii nu le gasesc nicaieri cu toate ca ele sunt inscrise pe planul parcelar.si daca am sanse sa pot obtine refacerea planului parcelar pentru parcela mea.Va multumesc.