avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters246980

Activitate ContSters246980

Rapundeti din proprie experienta sau pe ce va bazati raspunsul?
Va multumesc
Am vazut un apartament printr-o agentie imobiliara, cu care am semnat o conventie de prestari servicii. Nu am dat importanta acestei conventii si ulterior am cumparat direct de la vanzator acelasi apartament. Mentionez ca respectiva conventie nu are corect si complet datele mele si nici nu are stipulata clauza de exclusivitate.Agentia nu a participat la actiunea de vanzare-cumparare. Acum am fost notificat prin executor judecatoresc ca sunt asteptat la biroul unui avocat pentru a plati comisionul de 2% datorat agentiei plus penalizari de 1% pentru fiecare zi in care s-a depaseste termenul. Trebuie sa platesc acel comision?
Va multumsc pentru raspuns. Problema este ca eu nu am o copie a acelui contract de intermediere, deci nu pot sti daca are stipulata clauza de exclusivitate.
Buna ziua,
Am semnat un contract de exclusivitate cu o agentie imobiliara (vreau sa metionez ca semnarea s-a facut pe strada, in fata blocului, fara a avea posibilitatea sa citesc cu atentie continutul contractului) apoi firma mi-a spus ca apartamentul nu se mai vinde. Ulterior am fost contactati direct de vanzatori si s-a incheiat tranzactia fara participarea firmei imobiliare. Acum, dupa ce au trecut 6 luni de la cumparare sunt chemat la un birou al unui avocat pentru a plati comisionul de 2% pt serviciile imobiliare oferite de firma respectiva plus penalizari pt fiecare zi in care s-a depasit termenul. Accentuez, firma imobiliara nu a participat la vanzare-cumparare. Trebuie platit acel comision?