avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate adynamaria

Activitate adynamaria

Multumesc pentru raspuns. Astăzi am aflat ca proprietara a facut cerere de reziliere a contractului cu data de 31.12.2017 inregistrata inca din 10.01.2018. De aceea vroia sa facem contractul de la 01.01.2018. A falsificat semnătura mea. Nu vreau sa o dau in judecata sau alte conflicte pentru că momentan nu am unde sa mut punctul de lucru. In acest caz se poate inregistra contractul la Reg. Comerțului cu data de 01.01.2018, ca sa am si eu o continuitate ???

george-neagu a scris:

Nu se poate treaba cu retroactivul. Il reziliati si faceti unul nou de acum si apoi mergeti cu asta nou la registrul comertului.

Buna ziua. Am o întreprindere individuală, al cărei punct de lucru este in baza unui contract de închiriere, valabil pana la 31.12.2018. Proprietara vrea sa facem un contract de comodat si sa il înregistrăm retroactiv cu 01. 01. 2018. Este posibil ? Care sunt pasii care trebuie urmați? Se face cerere de suspendare a vechiului contract, iar apoi înregistrez noul contract la Registrul Comerțului?
Răspuns la discuția Declaratie de adaos comercial
Aceasta declaratie trebuie depusa si in cazul Intreprinderilor Individuale ?
Va multumesc frumos pentru informatii
Buna ziua,
Am deschis recent un magazin de haine (Intreprindere Individuala). Aprovizionarea o fac cu masina prietenului. Pot deduce in contabilitate bonurile de motorina pe baza unui contract de mandat incheiat intre mine si el ? Contractul se poate incheia si semna intre noi sau trebuie autentificare notariala pentru a avea valoare in contabilitate? O parte din celelalte cheltuieli (RCA, achizitionare piese auto...) se pot inregistra ca si cheltuieli in cadrul I.I. ? Daca nu se poate, exista o alta varianta prin care pot scadea cheltuielile cu transportul si aprovizionarea in contabilitate?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Divort
Gabriela_Marin a scris:

Daca sotul dvs. nu se prezinta la proces judecata se desfasoara si fara el, atata vreme cat dvs. veti fi prezenta sau veti avea un reprezentant.


La primul termen de judecata, in cazul meu, procesul de divort de comun acord s-a amanat pe motivul neprezentarii paratului. In mai acum ar fi al doilea termen de judecata. Se poate amana din nou daca nu se prezinta paratul nici de data aceasta?
patrascu razvan a scris:

Procura speciala nu trebuie data neaparat in tara ,se poate si la consulatul Romaniei din Belgia.


Si cum trebuie sa procedeze in acest caz?
Trebuie sa faca el o declaratie ?
Si daca vine in tara ca sa faca procura, cum procedeaza? Trebuie sa mearga la notar cu persoana careia ii da procura ? Trebuie sa specifice numarul de dosar banuiesc si ca este de acord cu desfacerea divortului de comun acord. Si altceva mai trebuie?
Va multumesc pentru raspunsuri. Speram ca totul sa se rezolve mult mai simplu. Ma gandeam ca din moment ce am fost de acord si ne-am prezentat amandoi la inceput nu va mai fi nevoie de prezenta lui si la termenul de judecata. Voi incerca sa vorbesc cu el sa mandateze pe cineva din familia lui sa-l reprezinte pentru a-si da acordul in numele lui. Pentru ca vreau ca in luna mai sa se termine totul. Daca modific cererea de divort prin desfacere comuna, ma vor amana si mai mult. Totusi nu prea inteleg sistemul judiciar - de ce se amana atat un proces care ar trebui sa fie foarte simplu: doi oameni care au ajuns la concluzia ca nu mai vor sa fie impreuna se despart, nu au nimic de impartit, si-au dat acordul - de ce trebuie sa fie totul atat de complicat?! :(
Si daca nu reusesc sa vorbesc cu el sa mandateze pe cineva, nici sa vina in tara si nu modific nici cererea de divort - la termenul din mai ce se poate intampla? Se amana iar pana la prezentarea lui sau exista posibilitatea sa se pronunte totusi si in absenta lui?
Va multumesc din nou!
Buna ziua,
In decembrie 2011, am inaintat divort de comun acord. Am fost impreuna la Judecatorie, am semnat cererea de divort si am depus actele necesare. Ni s-a dat termen de judecata pe 20.03.2012. La acel termen, eu, in calitate de Reclamant, m-am prezentat. Insa Paratul a lipsit - a plecat in Belgia si nu se stie daca se mai intoarce. Din ce citisem pe internet este obligatorie prezenta mea, in calitate de Reclamant, altfel se anuleaza procesul. Problema este ca Instanta nu a fost de acord cu pronuntarea divortului, deoarece nu a fost prezent si el sa-si dea inca o data acordul. S-a dat un nou termen de judecata in mai, cu mentiunea ca atunci sa se prezinte si el sau sa imputerniceasca pe cineva sa-si dea acordul in numele lui. Eu nu cred ca el va mai veni in tara sa imputerniceasca pe cineva sau sa se prezinte. Ce se intampla daca nu se prezinta nici la urmatorul termen de judecata? Ma pot tine la nesfarsit legata de el, daca ne-am dat acordul de comun acord?
Va multumesc,