Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie de adaos comercial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie de adaos comercial

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca pentru un SRL (nou infiintat) cu obiect de activitate - cod CAEN 4791 - ,,Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet" trebuie depusa declaratia privind adaosul comercial pe care urmeaza sa-l practice? Daca da, unde se depune si in ce termen de la infiintarea firmei?
Mai sunt si alte declaratii specifice de depus?

Multumesc anticipat!
Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite - republicata la 5.05.2009

Art. 1. — Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:

f) nedeclararea de catre operatorii economici la organele fiscale, inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision;

Exemplu notificare:

ANTET

Catre AFP ZZZZ

NOTIFICARE

Subscrisa S.C. x y z S.R.L. cu sediul in.Z, str.X, nr.Y, notificam prin prezenta ca adaosul comercial practicat de societate la toate punctele de lucru este intre 0 si 300 %.

Administrator,

Aceasta declaratie trebuie depusa si in cazul Intreprinderilor Individuale ?