avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters247378

Activitate ContSters247378


Pai asta este ideea, sa imi obtin mai intai toate actele. Procura ma gandeam sa o obtin cu Cartea de identitate provizorie, ca am inteles ca tine loc de Buletin din toate punctele de vedere, pentru 30 zile !
deoarece mi-a fost luat Buletinul, certificatul de nastere, si restul actelor.
Din cate am citit pe forum, solutia ar fi sa ma duc la Evidenta Populatiei sa imi iau Cartea de Identitate Provizorie ( dar nu am absolut nici un act care sa ateste identitatea, insa stiu Serie, CNP al buletinului vechi), apoi sa ma deplasez la Starea Civila pentru a obtine duplicatul dupa certificatul de nastere ( ceea ce imi este foarte greu, tinand cont ca trebuie sa fac asta in orashul de provenienta, care este foarte mic, deci ar trece foarte greu neobservat, si nici nu stiu cat timp ar dura, mai mult de o ora ar fi mult ).
Alte intrebari ar fi:
- daca as putea sa ridic certificatul de nastere din orashul in care stau cu chirie, adica Bucuresti, fara sa fiu nevoit sa ma deplasez in orashul de provenienta.( o alta solutie ar fi cu Procura pentru altcineva cred)
- daca as putea sa fiu luat in spatiu pe baza Cartii de identitate provizorie ( pentru a-mi face noul buletin )
- daca este suficienta viza de flotant pentru a-mi face noul buletin, sau este absolut necesara luarea in spatiu (deoarece nu am cum sa iau actele in original pentru locuinta din buletinul vechi)

...orice alta varianta sau sfat pentru a-mi face noi acte, fara a fi nevoit sa ma deplasez in orashul de provenienta pentru a-mi ridica duplicatul dupa Certif.de Nastere, este bine primita

Multumesc mult!
Buna Ziua,
Am citit articolul de lege privind actele necesare pt casatorie si am observat ca se cere certificatul de nastere ( in original si copie)
M-ar interesa daca este suficienta copia legalizata dupa certificatul de nastere pt casatorie, deoarece nu imi pot procura duplicat dupa certificatul de nastere !
Multumesc !