avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate nitzu

Activitate nitzu

Răspuns la discuția Legislatie firme
Bunicu spunea, ca cel mai important lucru pe care l-a invatat la facultate a fost, sa stie unde sa caute raspunsuri. Asta este si intrebarea mea: unde sa caut?
Răspuns la discuția Legislatie firme
Problema este ca atat avocatii cat si contabilii raspund la intrebari punctuale. Pai, daca stiu intrebarea, pot gasi si singura raspunsul... Eu nu ma gandeam sa-mi povesteasca cineva ce si cum, ci mai degraba sa-mi indice ce ar trebui sa citesc, ca sa aflu ce si cum. O lista cu acte normative emise de diferite organe si de unde sa pot gasi ce ma intereseaza.
Am o agentie imobiliara nou-nouta si vreau sa incep activitatea pe ea. Dar inainte de asta, incerc sa ma pun la puct cu tot ce trebuie. Ma puteti ajuta cu o lista de legi, ordonante, hotarari si mai stiu eu ce, ale diverselor organe ale statului de unde sa reiasa tot ce trebuie sa fac, pentru ca ulterior aceleasi organe sus-mentionate sa nu ma penalizeze. Cand spun tot, vreau sa spun de la trusa medicala si extinctor, la chestiile alea care trebuie afisate in birou si la legea spalarii banilor. Stiu ca e f.vast, dar din pacate nu stiu nici unde si mai ales CE sa intreb sau sa caut. Va multumesc.
Răspuns la discuția Anulare executare silita
Buna ziua,

Inteleg situatia in care sunteti, pentru ca personal sunt la un pas de a-mi pierde casa din cauza modului in care angajatii unei mari banci cu paital austriac "inteleg" sa comunice cu clientii bancii.
Eu, i-am dat in judecata, insa, neavand 25,000 euro cat m-ar costa coutiunea pentru suspendarea executarii silite, acesta merge mai departe, cu tot procesul meu.
Recent, am inceput sa contactez presa si ma gandeam vazand cat de multe mesaje sunt pe tema acesta, ca nu ar strica sa ne aliem - sa reusim sa ne facem auziti (presa, autoritati, etc).

Subiectul meu a aparut momentan intr-un cotidian local

Daca va intereseaza - contactati-ma fie aici
Răspuns la discuția restante banci
Buna,

Imi pare rau pentru situatia in care va gasiti mai ales ca sunt si eu intr-o situatie similara cu BANCA.
Atentie mare la eventualele variante de re-esalonare - mie au incercat sa-mi tripleze dobanda cu ocazia unui asemenea act aditional !!!

Acum, am am trimis cazul meu la presa - momentan a aparut intr-un cotidian local. Dc intereseaza, aici sunt link-urile:


Sunt convinsa ca nici eu, nici Dvs nu suntem niste cazuri singulare, insa, din cate cred eu, sansele de a reusi sa schimbam ceva singuri - sunt destul de mici.

Creditori din toate orasele ....
La intentionarea de a lua un credit cu ipoteca pe imobil, de exemplu, OTP a conditionat asta de scoaterea acelei clauze (procurator fonduri) si din cate m-am interesat, banca nu ar fi putut executa imobilul deoarece C avea drepturi inaintea ei.
Dar faptul ca parintii (C+D) au notat in acte ca ei sunt procuratorii de fonduri nu are nici o relevanta?
Initial: A+B = cuplu tineri casatoriti
I. Casa dobandita in timpul casatoriei prin cumparare de parintii lui A (C+D)
- in contractul de dobandire este stipulat ca C+D sunt procuratori de fonduri
- in urma cumpararii fiecare din cei patru detine 1/4 din proprietate.
II. D decedeaza
- in urma succesiunii lui A ii revine intreaga cota de 1/4 a defunctului
III. C isi cedeaza dreptul de proprietate (prin VC la o suma modica) lui A si C

Actual: A=5/8 B=3/8

Intrebare: Ce drepturi are B asupra proprietatii in urma unui divort la 10 ani dupa achizitie, cu 2 copii minori care raman cu A?
Oare chiar sunt singura revoltata de inechitatea legilor ?

Nici inainte de aparitia noilor legi privind PC nu era usor sa-ti obti plata dupa ce ai prestat un serviciu clientului-persoana fizica, dar, cat de cat mai aveai o sansa.
Acum insa …

Chiar ieri, un client (pe care l-am amanat cu plata din noiembrie – “saracu`, chiar nu are de unde”) a simtit perversa placere de a intra in firma sa-mi spuna in fata ca “nu considera” de cuvinta sa-mi plateasca. Sa-l dau in judecata? La ce bun oare? Pentru ca dupa 2 ani sa nu am nici macar certitudinea ca-mi voi obtine comisionul. Ce penalitati ?!

Am tot incercat sa gasesc si aici si in alte site-uri ceva in legatura cu acest subiect. Dar, tot ce poti citi este: - - “cum pot pacali firma ?”
- “mi-au prestat un serviciu si acum isi vor banii ! Cat tupeu !”

Unde sunteti, dragi colegi de breasla ? Stiti vre-un secret, sau pur si simplu nu vedeti sensul de a va revolta?