avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletavaly

Activitate nicoletavaly

Buna seara,
Fiul meu minor a achizitionat acum o saptamana o tigara electronica, iar eu am descoperit acest lucru si-as vrea sa returnez produsul la comerciant.
Mentionez ca produsul a fost desigilat, insa imi puneam intrebarea daca magazinul avea voie sa comercializeze acest tip de produs minorilor.
Am cautat in legea nr.15 din 2016 si nu am gasit nimic in acest sens. ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc anticipat!
Buna seara,
Am si o mare rugaminte la Dvs..sa ma ajutati si sa ma ,, luminati'' in ale dezbaterii mostenirii, ca, toti notarii ne-au indrugat verzi si uscate ca pana la urma nu mai sti ce sa credem.
Lucrurile stau cam asa: socrul meu a decedat acum 6 luni iar sotul meu, sora si soacra sunt mostenitorii legali. Casa in care locuim cu totii este 50% a soacrei in viata si 50% a socrului, iar dezbaterea mostenirii se va face pentru 50% ce apartineau socrului.
Ceea ce nu am inteles, sunt variantele notarilor care ne expun urmatoarele situatii:
1)dezbaterea succesorala cu acceptarea tacita a calitatii de mostenitor fara separare de bunuri
2) dezbaterea mostenirii, dobandirea certificatului de mostenitor cu separare de bunuri
3) dezbaterea mostenirii, dobandirea certificatului de mostenitor fara separare de bunuri.
Sunt toate 3 variante valabile? care dintre ele are sau nu are valoare juridica, pentru ca sotul meu vrea obtina aviz pentru un bransament nou Electrica si cu prima varianta nu e posibil.
M-ar interesa sa stiu care este povestea cu 6 luni, caci n-am inteles nimic; am inteles doar faptul ca,dupa 2 ani, se va plati impozit la stat 1% din valoarea bunurilor.

Va mu.tumesc anticipat!
Discuție formularul A1
Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
Am un prieten care munceste in Italia intr-un santier naval de mai bine de 10 ani. Vazand ca sunt firme subcontractoare de servicii, s-a gandit sa-ti faca si el firma in Romania prin intermediul careia sa incheie contracte de prestari servicii cu santierul naval din Italia. Problema care o intampina e alta, firma din Italia ii cere formularul A1 pentru angajati, insa el nu-l are , firma lui fiind infiintata anul acesta in aprilie, ba mai mult nu are momentan nici angajati.
Daca va angaja 6 oamnei sa spunem, tot nu ar avea sanse sa obtina formularul A1 problema fiind cifra de afaceri, care din cate am vazut in procent de 25 % trebuie sa fie din contracte interne.
Ce e de facut, cum poate obtine acest formular?

Va rog frumos sa ma ajutati.
Multumesc.
Discuție calomnie
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri pentru ca nu-mi pot reveni dupa socul produs.Lucrez In Italia la o firma impreuna cu alti 3 romani.Ei sunt muncitori, eu sunt secretara.
Cu fiecare dintre ei am avut si am o relatie strict profesionala, insa unul dintre ei, este o persona barfitoare, invidioasa si rautacioasa.
Cu ceilalti doi atat eu cat si sotul meu(pt ca uitasem sa spun ca sunt cu familia aici)avem o relatie de amicitie, in sensul ca vin pe la noi, ii ajutam cu bani cand nu au, ii chemam la masa cand au ce sa manance, in special pe un domn de 55 ani care e om serios la locul lui.

Celalalt barfitor, e invidios drept pentru care, a sunat-o pe sotia acestuia afirmand ca eu sunt amanta acestuia. Drept urmare, sotia mi-a lasat mesaje calomnioase pe facebook cu amenintari si injurii.

Ce pot face?Cui ma pot adresa pentru a rezolva aceasta problema in instanta?Suntem atat eu cat si sotul meu inversunati, cu atat mai mult cu cat domnul in cauza pentru noi e ca un tata,l-am ajutat din prima zi de cand am ajuns aici.
Va rog sa ma ajutati!