avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelay2012

Activitate Mihaelay2012

Va multumesc.In C.I.M in cadrul societatii unde sotul meu i-si desfasoara activitatea si undesunt si eu angajata(deocamdata sunt in cresterea copilului)este prevazuta acordarea primei de nastere.
AN NOU FERICIT!
Buna ziua,am urmarit un astfel de subiect pe forum,pe mine ma intereseaza in ce masura beneficiaza sotul de acesta prima,deoarece eu sunt inca in cresterea copilului,pana la un an,dar in curand trebuie sa nasc,si voi da nastere la tripleti.
Deci sotul va beneficia de acesta prima numai dupa un copil sau dupa toti copii ,chiar daca rezulta dintr-o singura nastere,amintesc,tripleti?
Răspuns la discuția Retinere din salar
Multumesc frumos,am trimis sesizare si la protectia consumatorului si tot nu s-a rezolvat nimic,inca din vara s-a facut acest lucru.
Buna ziua,vreau sa fiu lamurita in legatura cu urmatoarea problema:un credit bancar luat acum 4 ani,care in momentul de fata este platit prin retinere din salar in fiecare luna.Problema este in felul urmator,daca totusi acest credit este platit asa cum am spus,de ce banca a blocat total contul,deci restul de plata si avansul sau alte sume de bani intrate pe card nu se pot ridica numai daca facem deblocare de cont,dar si asa se trage un comision de te doare mintea.Deci daca pe card este o suma de 300RON,la deblocare banca retrage jumatate,150RON.Banca a fost instiintata de faptul ca ,contul este deblocat inca din primavara,in fiecare luna trebuie sa se faca deblocare de cont pentru a putea fi ridicat restul de plata.Ce se poate face in acest sens?
Răspuns la discuția indemnizatia pentru tripleti
am inteles ideea,oricum multumesc mult
Răspuns la discuția indemnizatia pentru tripleti
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția indemnizatia pentru tripleti
va multumesc pentru raspuns,deci sa inteleg ca pana voi naste nu trebuie sa inaintez nici un fel de acte la primaria din oras sau la locu de munca?
Buna ziua!Sunt mamica care asteapta nasterea de tripleti;data probabila ar fi cam in luna decembrie.In martie anul curent la data de 6,am incetatat sa mai lucrez,deoarece am intrat in cresterea copilului pana la un an.Vreau sa stiu in ce masura beneficiez de indemnizatie,in momentul in care voi naste.Dupa nastere trebuie sa intrerup primirea indemnizatiei pentru copilul care implineste 1 an in ianurie pe dat de 9,sau pot alege sa prelungesc aceasta si sa merg paralel cu in demnizatia pentru tripleti.Se poate proceda astfel sau sunt alte cai,mai precis ce trebuie sa fac in acest caz,si as vrea sa stiu care este suma de care voi dispune conform legii,dupa nasterea tripletilor la indemnizatie.VA MULTUMESC!
O cunostinta a avut pronuntarea de divort in anul curent,comunicarea a venit dupa 17 zile.Este obligatorie definitivarea numai dupa 30 de zile de la comunicare sau se poate face mai repede.in regim de urgenta sau asa ceva?
Buna ziua,de curand am divortat,hotararea este definitiva si irevocabila.De fostul sot am fost despartita in fapt din 2003,divortul a durat dupa cum se vede foarte mult,el nu sa prezentat,dosarul a fost in perimare,in sfarsit asta nu mai conteaza.Problema sta in felul urmator,nedivortata fiind,la data de 9 ianuarie anul curent am nascut o fetita,copilul a fost trecut pe numele fostului sot,tatal biologic al copilului recunoaste copilul,dealtfel ne vom casatorii imediat dupa Sfintele sarbatori de Pasti,trebuie facuta neaparat "tagada patrnitatii"sau sunt alte cai mai usoare si mai scurte pentru ca fetita sa fie trecuta in actul de nastere cu numele tatalui biologic?