avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate emamari74

Activitate emamari74

Poate angajatorul să impună în continuare obligația de purtare a masti
Bună dimineața,aș dori să mă ajutați cu un răspuns, acum că s-au ridicat restricțiile covid,poate firma la care lucrez să impună purtarea măștii in continuare, vă mulțumesc o zi buna
Dar totuși se poate să îmi taie din salar, să nu primească zile de concediu de odihnă rămase? vreau să precizez că în prezent sunt deja la altă firmă,acesta a fost și motivul pentru care am decis să nu mai merg,pt că am cerut lichidarea la zi săptămână trecută și nu au fost de acord,au zis să stau în preaviz,dar fiind o oportunitate noul loc de muncă am decis să nu mai merg deloc, și m-ar interesa ce se poate legal să se întâmple, vă mulțumesc
Bună ziua, vă rog frumos să îmi spuneți ce sancțiuni pot primi dacă nu m-am prezentat la serviciu 3 zile (deoarece am cerut lichidarea la zi și firma nu a acceptat), acum după 3 zile de nemotivat, m-au sunat să merg să fac o cerere de lichidare la zi , dacă eu fac cerere ce se poate întâmpla, îmi poate retine din salariu?sau mă poate afecta cu ceva? vă mulțumesc, o zi buna
Pt concediu fara plata pt vineri,nu pentru suspendarea contractului
Nu era cerere,era un tabel cu toți angajații care rămâneau în acea vineri fără plată,sus scria în ziua de concediu fara plata,doar atât
Mulțumesc pentru răspuns, acum cu lichidarea am primit și un raport din revisal și am foarte multe perioade de 3 zile contractul suspendat,(au fost vineri când ne dădea fără plată au spus ei) și inclusiv perioada din 24 dec 2020-7ianuarie 2021, fără să fim anunțați că o să se suspende contractul, perioada aceea nu o să intre că și vechime,pot să fac mai fac ceva?
Bună ziua,am lichidat in data de 24 martie, deoarece angajatorul mi-a scos transportul, și în nota de lichidare la ultimele 12 luni mi-a trecut perioada oct 2019-septembrie 2020,am cerut altă notă de lichidare sau o adeverință cu stagiul de cotizare pt ultimele 12 luni și mi s-au spus că doar luna viitoare o sa îmi facă alta să aibă salariul calculat,eu de săptămână viitoare mă angajez la alta firmă unde am nevoie de ultimele 12 luni, întrebare mea este in cât timp sunt obligați să îmi elibereze actele, vă mulțumesc o zi buna
Discuție Munca
Sunt angajat la o firma și de o saptamîna ne-a anunțat că va scoate transportul deși în contract este scris că ne asigura transport.Ce mă sfătuiți să fac
Discuție Al 13 salar
Buna ziua,as dori sa stiu daca in contractul de munca este trecut al 13 salar si in aceasta luna lichidez este obligat angajatorul sa- mi plateasca pt lunile pt care am lucrat anul acesta?? Dar echipamentu personal ,tricou,papuci trebuie inapoiat?? O zi buna