avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate stefana123

Activitate stefana123

da...asa ma gandeam si eu...doar ca doamna a incercat sa imi "explice" ca eu i-am dat de bunavoie...nu i-a gasit si nici nu i-a luat fara sa ii dea cineva...i-a luat ca i-am dat eu:)...ma gandeam la imbogatirea fara just temei in acest caz...imi poate spune cineva daca se incadreaza?....si ma gandeam si la insusirea de bani necuveniti...
Eu sunt casierul din pacate dar am preferat sa povestesc intamplarea la persoana a 3-a.....si sunt de acord cu dumneavoastra doar ca din pacate pe zi ce trece ma conving de faptul ca mai nimanui nu ii pasa. Doamna mi-a spus ca i-am dat banii, nu i-a luat ea ...asa ca nu am decat sa platesc....cu toate ca exista filmari nu stiu daca am sanse sa recuperez banii....tocmai de aceea vreau un sfat ca sa nu ma lupt cu morile de vant.... nu este o suma foarte mare dar este munca mea....si desi stiu ca am gresit si am avut un moment de neatentie speram sa gasesc intelgere...
Buna seara! Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea problema...clientul x se prezinta la casieria unei banci pt. a depune o suma de bani in contul personal. Dupa depunere casierul ii inapoiaza din greseala suma de bani, odata cu chitanta de depunere. Clientul este contactat dar refuza sa se prezinte pt a inapoia suma intrucat banii i-au fost DATI, nu i-a luat el, astfel ca nu a comis nici o infractiune. Este clientul obligat prin lege sa restituie suma de bani INAPOIATA din greseala sau are castig de cauza intrucat I-AU FOST DATI?
Buna seara. Sunt proprietara unui teren din Bucuresti cu titlu de proprietate necontestat., in urma unei retrocedari. Cu toate acestea, ni s-a comunicat de catre institutiile abilitate ca avem o suprapunere cu o alta institutie de stat in actele cadastrale. Dupa doi ani am primit instiintare ca aceasta suprapunere a fost radiata. Va rog sa imi spuneti daca pot cere daune materiale intrucat vanzarea terenului respectiv a fost blocata pe acea perioada de doi ani.