avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insusire de bani necuveniti sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insusire de bani necuveniti sau nu?

Buna seara! Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea problema...clientul x se prezinta la casieria unei banci pt. a depune o suma de bani in contul personal. Dupa depunere casierul ii inapoiaza din greseala suma de bani, odata cu chitanta de depunere. Clientul este contactat dar refuza sa se prezinte pt a inapoia suma intrucat banii i-au fost DATI, nu i-a luat el, astfel ca nu a comis nici o infractiune. Este clientul obligat prin lege sa restituie suma de bani INAPOIATA din greseala sau are castig de cauza intrucat I-AU FOST DATI?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2015
stefana123, utilizator
Buna seara....in primul rand sa va puneti in locul casierului,care la sfarsitul zilei va trebui sa puna banii la loc....pe urma nu stiu cat de etic si moral este....si la sfarsit va insusiti bani necuveniti...cu toate ca stiti numai dvs :whistle:...cu respect
Eu sunt casierul din pacate dar am preferat sa povestesc intamplarea la persoana a 3-a.....si sunt de acord cu dumneavoastra doar ca din pacate pe zi ce trece ma conving de faptul ca mai nimanui nu ii pasa. Doamna mi-a spus ca i-am dat banii, nu i-a luat ea ...asa ca nu am decat sa platesc....cu toate ca exista filmari nu stiu daca am sanse sa recuperez banii....tocmai de aceea vreau un sfat ca sa nu ma lupt cu morile de vant.... nu este o suma foarte mare dar este munca mea....si desi stiu ca am gresit si am avut un moment de neatentie speram sa gasesc intelgere...
.....raspunsul este simplu....daca gasesc o suma de bani pe strada ar TREBUI sa o predau la cea mai apropiata sectie de politie...exact ca in celebrul film BD...daca nu inseamna ca o insusesc eu si este contrar legii....cat despre dvs va puteti adresa in scris si sa faceti o plangere la sectia de politie pe raza careia este sucursala....
da...asa ma gandeam si eu...doar ca doamna a incercat sa imi "explice" ca eu i-am dat de bunavoie...nu i-a gasit si nici nu i-a luat fara sa ii dea cineva...i-a luat ca i-am dat eu:)...ma gandeam la imbogatirea fara just temei in acest caz...imi poate spune cineva daca se incadreaza?....si ma gandeam si la insusirea de bani necuveniti...
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Reprezinta infractiune? adelle01 adelle01 Buna ziua,am dat din gresala unui client suma de 500 euro in loc de 500 ron.mentionez ca sunt casiera la o banca.Pot recupera banii si ce trebuie sa fac? (vezi toată discuția)
Schimb de bani la magazin, greseala vanzatoare foxes_are_forever foxes_are_forever Una din colegele de la munca (un magazin alimentar de cartier) s-a oferi sa ajute un client care dorea sa schimbe bani (in jur de 900 de lei) insa intr-un ... (vezi toată discuția)
Caz penal sau nu ? papoyashu papoyashu Buna ziua, acum 2 zile am fost la o casa de schimb valutar sa schimb o hartie de 100 de euro in 2 hartii de 50.Stand la casa cu mai multi bani in mana si ... (vezi toată discuția)