avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate marianr

Activitate marianr

Si atunci ce rost mai are marcarea temporata?
Inteleg ca drepturile de autor se pot obtine doar prin "brevet de inventie?"
....multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri legate de un caz asemanator.
Am inventat un sistem care are aplicatie in domeniul online. Am facut un document in care am descris prin text si grafica sistemul respectiv. Am trimis documentul la ecopyright.ro si am primit marca temporala. Sistemul functioneaza sub un website pe care il detin.
Eu imi doresc ca nimeni sa nu mai poata folosi sistemul respectiv fara acordu/licenta mea. Credeti ca ar trebui sa mai fac si alte demersuri pentru a-mi proteja inventia?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Sa intelegem de aici ca OSIM face prostioare ?
Buna ziua,

Am creat un sistem nou care se refera la activitati online, ce presupune interactionarea intre diferite persoane prin intermediul diferitelor dispozitive electronice.
Am realizat un document in care am descris acest sistem, text si grafica. Acest document l-am trimis pentru inregistrarea drepturilor de autor ale acelui sistem catre ecopyright.ro si am primit marca temporala.
Sistemul este deja folosit pe un website care imi apartine.
Intrebarea mea este daca, prin faptul ca am primit marca temporala de la ecopyright.ro, drepturile mele de autor pentru acel sistem imi sunt protejate si nimeni nu mai poate face/utiliza/reproduce acel sistem fara acordul/licenta mea?
Mentionez ca in descrierea sistemului nu am mentionat un nume pentru acesta, urmand sa inregistrez ulterior marca sub care va functiona pe respectivul site.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.