avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate sp0nsoru

Activitate sp0nsoru

Urmeaza saptamana aceasta sa fac recurs si de aceea v-am cerut sfatul. Problema e ca se va face la tribunalul judetului acesta fiind intr-o alta localitate ...e dificil sa ma deplasez din cauza serviciului...si ma gandesc daca sa cer judecarea in lipsa sau sa ma prezint.
Ma mir si eu ca nu a luat in considerare probele mai ales ca e si scris pe P.V. de catre mine ca eram in spatele masinii de Politie.
In luna iulie am fost oprit de catre un agent si amendat pe motiv ca am vorbit la telefon, nu aveam centura pusa si nici nu i-am prezentat actele. La rubrica "alte mentiuni" a completat agentul cum ca eram singurin autoturism nelasandu-mi spatiu insa cu toate acestea am reusit sa scriu doar ca am fost oprit deoarece agentului i s-a parut ca vorbesc la telefon uitandu-se in oglinga retrovizoare. Deci el era in mers in fata mea, a oprit brusc si mi-a spus sa trag pe dreapta...La sfarsit am obs ca era trecut si un martor asistent, am facut plangere unde am cerut audierea martorului, politia a cerut sa nu fie audiat...pana la urma a fost audiat unde martorul spune ca nu a vazut nimica si ca agentul i-a adus la cunostinta de ce am fost amendat...la final mi s-a cerut o copie de pe autorizatia RAR unde arata ca masina este prevazuta cu folii atat pe luneta cat si pe geamurile fata -spate si ca agentul nu avea cum sa ma vada ce fac in auto. Documentul l-a cerut d-na presedinta din sala de judecata.
Primesc acasa hartia cum ca se respinge plangerea facuta de mine ....ce pot sa fac avand in vedere circumstantele?
Am cerut instantei sa dispuna verificarea camerelor video din zona pentru a vedea ca spun adevarul si ca am fost oprit in mod abuziv insa a spus ca nu se poate decat in cazuri penale.
Răspuns la discuția Distanta legala intre case vecine
Am un teren unde vreau sa construiesc o casa. Vecinul de langa mine are casa construita de vreo 30 de ani si este amplasata pe limita de proprietate (in loc de gard cu terenul meu este casa lui). Acoperisul lui este pe terenul meu cu aproximativ 50 de cm, si mai are 3 geamuri mici catre terenul meu (1 m/50 cm bucata).Peretele acesta este chiar spatele casei lui. Eu am spus ca vreau sa las 1 m fata de casa lui fara a-mi face vreun geam insa el nu prea e de acord ca ii iau lumina de la acele geamuri. Ce pot face in situatia aceasta(pentru a respecta legea) avand in vedere ca are amplasata casa pe limita de proprietate iar eu nu pot sa construiesc la o distanta mai mare din cauza terenului pe care il detin (foarte ingust). Initial mi-a dat un accept verbal cu conditia ca in acea zona de 1 m sa nu fac nimica si sa ii dau si lui voie pt a intra(pt a zugravi spatele casei), insa acum pe cand am inceput lucrarile nu mai este de acord. Detin toate autorizatiile necesare constructiei si vreau sa stiu daca mi-ar putea sista vecinul(printr-o lege) lucrarile in aceasta situatie.
Va multumesc.