avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate mirei_80

Activitate mirei_80

Buna ziua, eu am nevoie de un raspuns la strict ceea ce am intrebat...

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, va sfatuiesc sa apelati neaparat la un avocat. Nu va puteti descurca singur, ar trebui sa stapaniti notiuni de drept procesual in primul rand. Daca dvs ati chemat pe cineva in judecata fiind deci reclamant, nu aveti cum sa faceti intampinare, aceasta este calea de aparare a partii adverse-paratul. In functie de datele concrete ale spetei dvs un avocat va poate spune dupa consultanta, ce inscris puteti depune si ce sa contina si va poate ajuta cu redactarea lui pentru a nu gresi.

Buna ziua, am un dosar la care trebuie facuta o intampinare....la dosar s-au depus numeroase exemple de cazuri similare, cu decizie favorabila, asa cum ar trebui sa am si eu. Rugaminte....cum formulez asta in intampinare, ca sunt depuse exemple cu solutii favorabile. Speta - am dat in judecata unitatea angajatoare pentru acordarea unor drepturi salariale din urma, in urma adoptarii unei decizii a iccj. Si la alte institutii similare s-au initiat astfel de actiuni, au fost castigate si am depus exemple la dosar. Va multumesc!
D-na administrator, va rog sa nu-mi mai modificati textul intrebarii ca n-ati facut-o bine, din titlu se intelege altceva decat situatia reala. Multumesc!
da, dar in succesinea dupa mamaie au fost 3 parti: tataie si cele 2 matusi, nu 4.
asta nu mai comentez ca nu-si mai are rostul. si totusi ...... astept un raspuns la ultima intrebare. multumesc anticipat!
ok ... multumesc mult, mult d-na Balan. astept totusi un rasp. in legatura cu ultima mea intrebare, poate stie cineva ....
multumesc!!! :) are dreptul la parte din toate bunurile( asta vor sa faca,sa imparta totul la 3, pana acum nici unul dintre ei nu a beneficat de nimic) sau doar la 1/3 din partea bunicului obtinuta in urma succesiunii dupa mamaie ?
buna seara,va prezint urmatoarea situatie: este vb despre sotul meu al carui tata este decedat cand avea el 14 ani, parintii fiind divortati. cand bunica din partea tatalui a decedat(tatal fiind deja decedat) celelalte 2 matusi au facut succesiunea fara a fi trecut si sotul meu in acte( ca singur urmas al tatalul decedat). acum, la multi ani de la decesul bunicii si ulterior al bunicului, vor sa faca succesiunea si dupa bunicul, fiind 3 parti: matusile si sotul meu(ca singur urmas al tatalui sau decedat). intrebarea este: daca el nu este trecut in actele de succesiune dupa mamaie( a decedat prima) , poate fi parte in cea dupa tataie sau trebuie sa ... mai faca ceva ca sa fie recunoscut ca parte in aceasta? sper ca s-a inteles, scuze de ... exprimarea greoaie. multumesc anticipat tuturor, seara buna!
buna seara. in oct. 2015 am fost incadrata ca economist debutant la o institutie de stat. dupa cele 6 luni am fost promovata economist 3(aprilie - mai 2016). la sf. de mai anul acesta seful meu direct mi-a facut referat pt. promovare economist 2. "problemutele" mele sunt:
- conform 153/2017 nu se mai face provarea decat din 3 in 3 ani, nu si la propunerea sefului. dar, mie mi s-a facut referat din mai 2017, ori legea intra a intrat in vigoare la 1 iulie 2017 !?! e valabil sau nu? siiii ...
- conform legii 284/2010 economist 3 nu mai exista si trebuia ca din debutant sa fiu economist 2.
rugaminte, mare! se poate face ceva, eventual retroactiv? de la runos mi s-a spun a voi fi promovata ec.2 de luna asta( in urma .... insistentelor mele de a rezolva ceva) dar fara a mi se modifica salariul decat peste 3 ani. multumesc mult, sper sa ma puteti ajuta sa stiu ce fundamentez la runos. daca se poate si lege, articol, etc .....
inca ceva, poate, poate .... functia de economist 3 s-a desfiintat. cei care sunt economist 3 la incadrare raman la acelasi grad sau, daca s-a desfiintat, trec in treapta urmatoare?