Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unul din trei copii omis de la succesiunea după tata. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unul din trei copii omis de la succesiunea după tata. Cum se dezbate în acest caz succesiunea după mama?

buna seara,va prezint urmatoarea situatie: este vb despre sotul meu al carui tata este decedat cand avea el 14 ani, parintii fiind divortati. cand bunica din partea tatalui a decedat(tatal fiind deja decedat) celelalte 2 matusi au facut succesiunea fara a fi trecut si sotul meu in acte( ca singur urmas al tatalul decedat). acum, la multi ani de la decesul bunicii si ulterior al bunicului, vor sa faca succesiunea si dupa bunicul, fiind 3 parti: matusile si sotul meu(ca singur urmas al tatalui sau decedat). intrebarea este: daca el nu este trecut in actele de succesiune dupa mamaie( a decedat prima) , poate fi parte in cea dupa tataie sau trebuie sa ... mai faca ceva ca sa fie recunoscut ca parte in aceasta? sper ca s-a inteles, scuze de ... exprimarea greoaie. multumesc anticipat tuturor, seara buna!
Manuela Rășină, administrator
Da, poate. Sunt succesiuni diferite.
multumesc!!! :) are dreptul la parte din toate bunurile( asta vor sa faca,sa imparta totul la 3, pana acum nici unul dintre ei nu a beneficat de nimic) sau doar la 1/3 din partea bunicului obtinuta in urma succesiunii dupa mamaie ?
mirei_80, utilizator
Dintr-un motiv care imi scapa, cand se dezbateau succesiunile la notariatul de stat, moștenitorii minori erau omisi. Am vazut multe astfel de certificate de mostenitor.
ok ... multumesc mult, mult d-na Balan. astept totusi un rasp. in legatura cu ultima mea intrebare, poate stie cineva ....
Buna seara,
Nu se omiteau LEGAL ci era un abuz al majorilor fata de minori.
Legal, sa nu uitam, institutia reprezentarii a existat si in vechiul cod civil sau cod al familiei ca sa nu vorbesc despre legea 319./1944