avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Activitate Mirel58

Activitate Mirel58

Din anul 1991 locuiesc in afara tarii . In anul 2003 am dobandit un imobil in Voluntari - Ilfov , constituind o ipoteca de rang 1 cu credit imobiliar .
In momentul de fata doresc sa constitui o ipoteca de rang 2 , avand acordul bancii .
Notarul mi-a solicitat , pe langa celelalte acte si un certificat fiscal de la primarie din care sa reiasa ca nu exista datorii (taxe si impozite asupra cladirii ) .
La Primarie mi s-a comunicat ca exista impozit neplatit din anul 2004 pana in prezent .
Datorita faptului ca au trecut 10 ani in care nu am primit nici instiintari si nici somatii de plata asi dorii sa stiu daca aceste impozite au prescris sau nu , dat fiind ca au trecut mai mult de 5 ani .
Multumesc anticipat .
Fica mea are cetatenie spaniola . In prezent locuieste cu mine in Bucureti , fiind inregistrata in Registrul Ambasadei Spaniei , ca rezidenta in Romania .
In prezent s-a angajat la o firma romaneasca unde i s-a solicitat un permis de sedere in Romania .
Solicitand permisul la Directia Pasapoarte , mi s-a comunicat ca trebuie sa obtina mai intai cetatenie romana ( transcriere Certificat Nastere , Pasaport Roman de cetatean roman cu domiciliul in strainatate (?!) iar apoi sa solicite acest permis de sedere in Romania ...
Nu stiu daca este legal ceea ce mi s-a comunicat , dat fiind ca legislatia spaniola nu permite dubla cetatenie roma / spaniola .
Stiu ca legislatia romana o permite , dar ea , ca cetatean spaniol , trebuie sa respecte legile spaniole ....
Ce sa fac pentru a obtine un permis de sedere in deplina legalitate ?