avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate bogsmc

Activitate bogsmc

Buna ziua,si multumesc pentru raspuns
Totusi executorul poate continua executarea doar prin poprirea conturilor.In rest pentru bunuri gen masina sau imobile, nu poate face nimic.Chiar el mi-a spus acest lucru.Deci daca ,conturile sunt goale(doar nu-s nebun sa le alimentez),atunci sansele sa recupere ceva sunt 0.Si sincer va spun ca sunt la al doilea caz de executare, iar respectivul executor a inchis dosarul pe motiv de necompetenta teritorila,si a trimis catre toate bancile adresa cu ridicare de indata a poprii.
Buna ziua,
Am o problema privind o executare silita si as dori un sfat de la un profesionist.
In anul 2013 am fost executat silit pentru un credit, dar tot in acelasi an mi-am schimbat orasul de domiciliu.Zilele trecute am aflat de competenta teritoiala a executorilor si l-am sunat pe executor sa vad care este stadiul dosarului,i-am cerut o copie a acestuia si i-am solicitat inchiderea dosarului pe motiv de necompetenta teritoriala,dar acesta a refuzat spunadu-mi sa fac contestatie la executare.Tot el mi-a confirmat ca nu poate sa imi execute proprietatile din afara jurisdictiei lui dar daca imi intra bani in conturile poprite acestea ii sunt virate lui.Intrebarile mele sunt:
1.Este legal sa se continuie executarea daca eu nu mai apartin de jurisdictia lui?
2.Daca face un abuz, cui ar trebui sa ma adresez?

Multumesc anticipat pentru raspuns!


Discuție uzucapiunea
Buna ziua,
Am dobandit o casa in urma unei executari silite de la vecinul meu.Langa casa exista un teren al primariei, pe care vecinul meu(cel executat), la castigat in in stanta, in urma unui proces de uzucapiune.Problema este ca pe acel teren se afla canalizarea de la casa.Intrebarile mele sunt:
1.Vecinul care a intrat in posesia terenului poate sa-mi inchida canalizarea?
2.In momentul cand se va intabula terenul ar trebui sa ramana o distanta minima de teren langa casa, sau intra in posesie direct de la coltul casei?
Mentionez ca in timpul procesului de uzucapiune am depus o intampinare la acest dosar in care am specificat ca pe acel teren se afla canalizarea mea , dar nu cred ca s-a luat in considerare.
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat:
Zilele trecute eu, impreuna cu prietena mea, am trecut printr-un evenimet neplacut si dorim sa dam in judecata acea firma care ni l-a creat.
Mai jos se gaseste povestea (mailul trimis catre opc).

"Buna ziua,
Numele meu este xxxxxxxxxxxxxxx
Doresc sa depun o reclamatie impotiva firmei xxxxxxxxxxxxxxx

Am sa va povestesc cum s-au petrecut lucrurile:
Evenimentul neplacut s-a petrecut in data de xxxxxx la inceputul rularii filmului xxxxxxxxxxxxxxxxx
Am facut o rezervare de bilete pe internet xxxxxxxxxxxx.In jurul orei xxxx, eu impreuna cu prietena ne-am prezentat la casa de bilete si le-am achitat.(serie bilete:xxxxxxxxxxx,xxxxxxxxxxxx).
Ulterior ne-am deplasat in zona unde se fac cumparaturi pentru cinema.Prietena mea a dorit sa serveasca bere cu lamaie si popcorn.Avand in vedere ca nu era bere cu lamaie la barul din incinta xxxxxxxxxxx am cumparat de la un bar alaturat si ne-am intors la barul cinematografului de unde am cumparat popcorn.Am intrat in sala de cinema si in acel moment s-a prezentat un angajat xxxxxxx cu o atitudine ca si cum am "fi furat ceva" si ne-a luat cutiile cu bere , spunand ca la iesire , ne va astepta cineva si le vom primi inapoi.Am mers din nou la bar si am achizitionat o cola si mi s-a aratat un panou in care scrie ca sunt interzise cumparaturile din alta parte.Mentionez ca acel panou nu este deloc vizibil(el pozitionandu-se pe peretele opus barului).Cred ca locul lui ar trebui sa fie in zona barului sau chiar la casa de bilete, pentru a fi perfect vizibil.
Chiar si in acesta situatie avand in vedere ca barul cinematografului nu avea acel produs nu cred ca am creat un prejudiciu companiei xxxxxxxxxx.Am fi adus intradevar un prejudiciu daca exista la barul cinematografului bere cu lamaie si nu am fi cumparat-o de acolo.
Nu cred ca este normal sa consumam anumite produse care nu ne satisfac nevoile din lipsa de alternativa.
Chiar si in acest caz frumos ar fi fost sa vina cineva si sa ne cheme la o discutie intr 4 ochi(nu de fata cu ceilalti oameni din sala),nu se ne ia produsele din mana ca de la niste hoti si sa ne spuna ca le vom primi inapoi la iesire.Ar fi putut chiar sa ne citeasca regulamentul de ordine interioara si daca nu eram deacord cu el sa ne dea banii inapoi si sa parasim civilizat cinematograful(aceasta versiune nu ne-a fost expusa)
Mentionez ca la sfarsitul filmului nu ne-a asteptat nimeni(asa cum ni s-a spus),pentru a ni se inapoia produsele.
Consider ca atat eu cat si prietena mea am fost furati si facuti de rusine intr-o sala de cinema pentru care am platiti bilete de vizionare.
As dori sa se faca investigatii asupra acestui caz si sa ne transmiteti si noua parerea celor de la xxxxxxxx despre cele intamplate.
Mentionez ca am depus o reclamatie conform instructiunilor de pe situl xxxxxxxxx si nu am primit nici un raspuns de la ei pana la momentul
expedierii acestui email.
Va atasez scanat biletele de la cinema si bonul cutiilor de bere de la barul vecin-drept dovada ca am fost acolo
Astept un raspuns din partea Dumneavoastra!""

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Trebuie sa fac si la politie o plangere?
2.Dorim sa ii dam in judecata,care sunt pasii de urmat?

Multumim anticipat pentru raspunns
Discuție intabulare casa
Buna ziua,
Am dobandit o casa printr-un act de adjudecare.Casa a fost construita fara autorizatie de constructie si din acest motiv nu mai pot face intabularea ei.am inteles ca a fost data o lege anul acesta si din acest motiv nu mai exista nici o sansa.Terenul pe care este construita casa, s-a intabulat.
Avand in vedere faptul ca acesta casa a fost construita in anul 2003 , si de atunci se platesc taxe la primarie atat pentru casa cat si pe teren, credeti ca ma pot adresa unei instante pentru a rezolva acesta problema?
Multumesc!
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine pentru a ma lamuri cu anumite lucruri cu privire la o executare silita, eventual sa ma indrumati la un avocat pentru a rezolva problema.
In anul 2009 am luat un credit de nevoi personale de la o banca(fara giranti, fara garantii).Din diverse motive nu am mai putut plati acel credit.In anul 2010 un anume executor bancar, conform unui dosar de executare silita si a unui dosar de instanta mi-a infiintat poprire pe conturi catre diferite banci.Suma care trebuie achitata conform dosarului de executare este de 5009 euro+dobanzile viitoare aferente si cheltuielile de judecare.Neavand nici un ban in conturi nu au putut recupera nimic de la mine.
Acum in 2012 un alt executor bancar(diferit de cel din 2010), conform vechiului dosar de instanta, dar altui dosar de executare mi-a infiintat poprire pe salariu la compania care lucrez.Din nou apare aceeasi suma si formulare :5009 euro+dobanzile viitoare aferente si cheltuielile de judecare.conform legii stiu ca are dreptul sa mi se retina 1/3 din venituri pana la achitarea integrala a debitului.Sunt perfect deacord cu acest lucru, numai ca am incercat sa iau legatura cu acest ultim executor pentru a discuta cu el.Am sunat si la banca si mi-au spus ca acest executor nu mai lucreaza pentru ei si mi se va da un altul dar nu se stie cand.(am inregistart convorbirea telefonica cu ei).
Intrebarile mele ar fi cam urmatoarele:
1.Ce pasi trebuie sa urmez pentru a fi pus in legatura cu un executor al bancii?
2.Banca mi-a spus ca dosarul de credit nu mai este in banca dar vede ca eu am de platit actualmente 6700 de euro si penalitatile cresc.Din cate am mai discutat cu alte persoane mi s-a spus ca dupa stablirea sumei la executare nu mai sunt penalitati pe toata durata rambursarii.deci eu nu ar trebui sa platesc doar acei 5009 euro si sa primesc un grafic de rambursare sa stiu cat mi se scade lunar din credit si cu cat raman.?eu sincer la momentul de fata nu stiu cat am de platiti si cat cresc penalitatile.
3.Credeti ca este nevoie sa imi iau un avocat acum sau este suficient sa pastrez fluturaii de salariu si cand ma apropii de achitarea celor 5009 euro sa ii contactez eventual sa imi iau atunci un avocat?
Multumesc anticipat pentru sfaturile dumneavoastra