avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate lilianabh

Activitate lilianabh

Buna ziua! Initial am cerut revenirea la numele de fata,apoi am facut recurs pt.pastrarea numelui avand in vedere prejudecatile din Romania,pt.a fi pe acelasi nume cu fiul meu..Divortul s-a pronuntat in iunie 2011,termenul de judecata pt.recurs a fost iunie 2012,in iunie am depus declaratia notariala a fostului sot ca e de acord cu pastrarea numelui,dar nu ne-am prezentat asa ca s-a mai dat un termen,04.2012.In schimb,fostul sot nu plateste pensie alimentara.Cum pot sa-mi drepturile copilului,avand in vedere ca tatal lui profita de faptul ca sentinta nu e inca definitiva.Deci recursul e doar pt.pastratrea numelui si judecatoria nu o definitiveaza inca.
Acum are depusa plangere pt.abandon,de la procuratura si la politie o dau cu sucita ca nu e definitiva sentinta.
Cum pot sa-i obtin rapid drepturile banesti ale copilului???
Multumesc!
Buna seara!
In ce conditii te poti scapa ,,diplomat,,de un angajat? I se aduce la cunostinta in scris reducerea postului cu preaviz de cate zile? Daca e angajat din octombrie 2011 de cat concediu beneficiaza pt. a fi platit la desfacerea contractului?Daca refuza semnarea instiintarii de reducere a postului?
Buna seara!
Pe un salariu de 1400 lei brut care este valoarea totala care se achita catre stat? Cat are de achitat in total angajatorul?
Buna seara!
Care este procedura de a reduce salariul unui angajat? daca refuza semnarea actului aditional?
I se aduce la cunostinta dar refuza semnarea actului aditional prin care este scazut salariul la cel minim pe economie.Ameninta si santajeaza.
Discuție spor de vechime
Buna seara!
Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul,in speta asociatie umanitara este obligat sa plateasca spor de vechime de 25% unui angajat.De cand si in baza carei legi.Sporul este de 25%?
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum pot sa-l decad din drepturile parintesti pe tatal fiului meu?Suntem divortati,nu vine sa-l vada,nu-i plateste pensia alimentara,nu vrea sa am de a face cu el,e o rusine pt.mine si fiul meu,in varsta de 5 ani.V a rog sa-mi dati toate detaliile.Daca il decad din drepturile parintesti pot sa trec baiatul pe numele meu de fata? Mai pot sa-l oblig la plata pensiei alimentare si mai are vreun drept asupra copilului?Pot sa-l scot din tara fara semnatura lui? Ma santajaza ca nu semneaza sa-l scot din tara daca va fi cazul,ca plec eu si copilul ramane.Mentionez ca mai are 2 copii din 2 casatorii anterioare,care sunt plecati in grecia si tunisia,la care nu le plateste pensie alimentara.Multumesc!