avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate aldearocsana

Activitate aldearocsana

Răspuns la discuția daune ucidere din culpa
se poate retine intreg salariul lunar sau in ce procentaj se retine din acesta?sa ii mai trimita bani lunar pentru pensia alimentara sotiei victimei sau asigurarea va acoperi si aceasta?va multumesc
Răspuns la discuția daune ucidere din culpa
si ce se poate intampla daca fratele meu nu are cum sa plateasca sumele pretinse de asigurator?cel putin nu dintr-o data,eventual rate,se poate?poate fi iar condamnat,de data aceasta cu executare?va rog un raspuns,multumesc!
buna ziua,va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns.Fratele meu a comis un accident in aprilie,sub influenta bauturilor alcoolice,din care a rezultat uciderea unui barbat.A fost retinut,apoi eliberat(sentinta cu suspendare 3 ani jumatate).s-a disjuns partea civila a procesului,sotia si cei 4 copii ai victimei au primit in instanta 3 miliarde lei vechi,pensie alimentara si cheltuieli de inmormantare.Asiguratorul masinii(care a fost chemat sa plateasca daune intrucat fratele meu nu detine decat salariul fara alte bunuri mobile sau imobile)am inteles ca va plati daunele.intrebarea mea este ce va urma acum,va deschide asiguratorul proces pentru recuperarea daunelor din salariul fratelui meu?(si in ce cuantum?mentionez ca in fiecare luna fratele meu i-a platit pensie de intretinere si sotiei si copiilor acestuia dublul sumei acordate la finalul procesului.va multumesc din suflet
avocatul concubinei victimei a cerut daune morale in valoare de 12 miliarde lei vechi pentru concubina,cei 4 copii ai victimei plus unul dintr-o casatorie anterioara a concubinei(are 19 ani si lucreaza acesta),iar azi a chemat firma de asigurare a masinii in instanta pentru acoperirea daunelor.are sanse sa obtina daune de la firma daca fratele meu era sub influenta bauturilor alcoolice la momentul producerii accidentului?...si avand in vedere ca victima nu era angajata si nu avea venit,locuind intr-o casa fara conditii(sunt foarte saraci)pot obtine astfel de daune sau se pune in vedere o ancheta sociala pt a stabili daca sunt plauzibile cererile lor?va multumesc!
as dori ca procesul fratelui meu pentru omor din culpa sa fie mutat in alt oras daca s-ar putea sau macar sa fie schimbata judecatoarea deoarece locuim intr-un oras mic iar victima accidentului avea tot felul de cunostinte si relatii,stiu sigur ca nu e un proces obiectiv.pot cere aceste lucruri si cum?va multumesc
Răspuns la discuția omor din culpa-va rog urgent
caracterizari si recomandari am dus..vad ca nu au avut efect..ne-am oferit si sa ajutam familia victimei,am adus chitante,declaratii conform carora le-am oferit sustinere financiara...nu stiu ce mai pot face
Răspuns la discuția omor din culpa-va rog urgent
buna ziua,azi fratele meu a avut infatisare la tribunal pt eliberare sub control judiciar si i s-a respins cererea:(..luni e recursul iar vineri ar fi cele 29 de zile de cand e arestat..ce as mai putea face sa il ajut?are vreo sansa?:(va multumesc!
Răspuns la discuția omor din culpa-va rog urgent
va multumesc pentru complexitatea raspunsului.Noi,familia inculpatului,precum si fratele meu ne-am exprimat dorinta de a plati daunele cerute de concubina inculpatului si pensie alimentara pt cei 4 copii ai acestuia iar aceasta a fost de acord,si-a exprimat dorinta ca fratele meu sa fie eliberat sub control judiciar,nu stiu cat cantareste acest fapt in ochii instantei,eu inca sper la o pedeapsa cu suspendare desi sunt constienta de gravitatea faptei...imi puteti spune cam cat dureaza un proces de acest gen?
Răspuns la discuția omor din culpa-va rog urgent
imi puteti spune va rog ce pedeapsa risca?intre 2-7 ani sau 5-15?dupa noul cod sunt derutata
Răspuns la discuția omor din culpa-va rog urgent
i-am angajat avocata inca de a doua zi dupa accident,una recunoscuta in judetul nostru