avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate sicutza68

Activitate sicutza68

Am moștenit un teren,problema este că pe actul de proprietate figurează și sora tatălui meu (tata estedecedat).Mătușa mia zis că a fost la notar și a cedat totul în favoarea tatălui meu,actul nu-l mai găsim ,la notar au fost prin 1989..Există pe undeva în baza de date acest act,mai pot intra în posesia lui sau va trebui refăcut?Mulțumesc!
Bună!Azi am comandat de pe emag 4 anvelope care leamgăsit disponibike pe site emag,am primit confirmare comandă cu specificatia ca le voi primi ulterior ,tot azi am fost sunat de un reprezentant care vinde pe emag că această ofertă nu o au și că este vina celor de pe platforma emag,și să-mi anulez comanda.Ce pot să fac,sau am ceva șanse să mai intru în posesia lor?Mulțumesc!
Bună!Poate cineva să-mi spună cât costă o succesiune pt.un apartament de 56 mp.situat în Alba Iulia,încadrat în zona A,succesiunea se face după părinți,tata decedat în 2008,iar mama în 2020,menționez că după tata nu s-a făcut succesiunea,sunt unic moștenitor,sora mea a cedat partea în favoarea mea. Mulțumesc!
Bună!Vreau să întreb ceva în legătură cu succesiunea!Eu și sora mea nu suntem frați buni ,de la același tată,(bunurile au fost cumparate împreună de mama și tata)Tata a decedat în 2008,întăbularea pe apartament este pe părinți, pe casă pe actul de proprietate apare tatăl meu și o soră a tatălui meu), nu s-a făcut succesiunea atunci,mama a decedat anul ăsta.Cum se face impartirea bunurilor și cât revine procentual mie și sorei mele?Mulțumesc!
Dacă plec în Germania pe o perioadă de 6 zile, la întoarcere v-a trebui să stau în izolare?
reprezentanta vw din Alba Iulia mi-a vopsit bara,seful si vopsitorul au zis ca vopseaua originala si-a pierdut proprietatile,dar se vede cu ochiul liber masina este un gri sobolan iar vopseaua care au aplicato ei este un gri deschis
da am semnat si dupa aceea mi-a fost adusa masina,am mers a doua zi la ei si mi-au vopsit si contraaripile,dar tot se vede diferenta de nuanta destul de puternic
am fost implicat intr-un accident auto,m-a lovit din spate,am fost la firma de asigurari mi-au dat adeverinta de reparatie ,am fost la firma vw,unde mi s-a vopsit bara dar culoarea este alta decat cea a autoturismului diferenta se vede cu ochiul liber mi s-a spus la inceput ca vopseaua se vede diferit pe plastic decat pe tabla,bla..bla..bla..am fost cu masina din nou si mi sa cerut sa achit daca vreau sa o fac 2 mil.lei ce pot face in cazul acesta,cum pot sa-mi fac masina la fel cum arata inainte de accident,la inceput mi-au spus ca reparatia costa pe asigurare 7 mil.lei cand am ridicat masina factura era pe 12 mil.lei.
de ce unii patroni fac angajare doar pe o lună,pentru nu a plăti taxe?este legal?
lucrez de vreo trei zile la o carmangerie patronul mi-a zis că eu trebuie să suport analizele medicale,este normal?dar amenzile în caz de nereguli ,de exemplu marfă expirată dar fără etichetă(patronul zice să rup eticheta de la salam că acesta mai este bun două trei zile)că nu știe nimeni iar în casa de marcat sunt lipsă vreo 20 milioane,acesta împreună cu asociatul ia marfa și nu o plătesc .Ce să fac?Mulțumesc de ajutor!