Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună!Vreau să întreb ceva în legătură cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună!Vreau să întreb ceva în legătură cu succesiunea!Eu ...

Bună!Vreau să întreb ceva în legătură cu succesiunea!Eu și sora mea nu suntem frați buni ,de la același tată,(bunurile au fost cumparate împreună de mama și tata)Tata a decedat în 2008,întăbularea pe apartament este pe părinți, pe casă pe actul de proprietate apare tatăl meu și o soră a tatălui meu), nu s-a făcut succesiunea atunci,mama a decedat anul ăsta.Cum se face impartirea bunurilor și cât revine procentual mie și sorei mele?Mulțumesc!
Buna ziua,
desi este destul de neclar expozeul voi incerca sa va dau raspunsurile cat mai detaliate.
1. casa care apartine tatalui si surorii si care inteleg ca este dobandita fie din mostenire fie anterior casatoriei tatalui dumneavoastra.
a. intai se dispune iesirea din indiviziune apoi partea tatalui se va imparti astfel:
- 1/4 mama si 3/4 copilul lui de sange
Dupa decesul mamei cota ei se imparte in 2 parti egale.
b. apartamentul bun comun din timpul casatoriei:
- mama 5/8 din intreg si copilul de sange al tatalui 3/8 DIN INTREG (din intreg apartamentul).
Dupa decesul mamei cota acesteia se imparte in 2 parti egale.
CONCLUZIE:
Dupa decesul ambilor parinti:
A. Casa care era doar a tatalui si surorii acestuia
sora de mama si de tata
- 3/4 + 1/8 = 7/8 din cota tatalui la casa
- sora doar de mama 1/8 din cota tatalui la casa.
B apartamentul parintilor
- sora de tata si de mama 3/8 + 5/16 = 11/16 din INTREG APARTAMENTUL
- sora doar de mama 5/16 din INTREG APARTAMENTUL!