avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca - Elena Stefan

Activitate Raluca - Elena Stefan

Daca o societate de avocati a incheiat o conventie de conlucrare profesionala cu un cabinet de avocat, poate societatea de avocati sa treaca pr imputernicirea avocatiala avocatul din cabinetul de avocat?
Răspuns la discuția onorariu avocat-procedura plata
Imi puteti spune va rog de unde ati luat acest ctr tip?
Este legal sa inchei o conventie cu salariatul prin care stipulezi ca se acorda bonusuri de performanta conditionat de neplecarea salariatului din firma pana la o anumita data, x?
1. Ce fel de dobanda trebuie aplicata unor drepturi salariale care trebuie acordate din urma, ca urmare a unui fost salariat care trebuie reintegrat in munca? Dobanda legala pana la momentul pronuntarii hotararii primei instante pe fondul cauzei, dupa care de la data de la care dobanda legala combinata cu cea penalizatoare, pana la data reintegrarii efective?

2. S-a dat o hotarare judecatoreasca prin care angajatorul a fost obligat sa reintegreze fostul salariat si sa acorde despaguiri egale u drepturile sale indexata, majorate si actualizate cu indicele de inflatie si cu celelelate drepturi de care ar fi beneficiat, fara sa mentioneze nimic de vreo dobanda. In acest caz, se datoreaza dobanda legala sau nu?

3. Help! Cum se calculeaza rata inflatiei pentru drepturile salariale datorate ca urmare a reintegrarii in munca a unui fost salariat (ca efect al unei hotarari judecatoresti) pe toata perioada, de la concediere pana la efectiva reincadrare? intru pe site-ul insse si selectez IPC total, perioada curenta (noiembrie 2019, fiind ultima) si luna si anul de la care trebuie sa i se acorde drepturile salariale? Apoi calculez rata ca inflatiei ca fiind IPC - 100? Sau trebuie sa calculez indicele de inflatie pentru fiecare luna?
Ce obligatii are un angajator fata de Inspectoratul General pentru Emigrari, in cazul in care se modifica contractul de munca al unui cetatean strain dintr-o tara terta pentru care s-a obtinut in prealabil aviz de munca si permis de munca? Mai exact, se modifica locul de munca. Trebuie sa notifice Inspectoratul General pentru imigrari?
Cereti sa va stearga datele intrucat au aceasta obligatie, mentionate ca sunt obligati conform Noului regulament privind protectia datelor cu caracter personal
Buna ziua, ce ati facut pana la urma? eu am platti 300 de lei dupa care mi-am dat seama ca e frauda si am mers imedit la banca sa anulez tranzactia, anularea acesteia este inca in curs. Dupa niste schimburi de mailuri, in care ne amenintam reciproc, au incetat de ceva timp. Oare am scapat?