avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate MonicaOlariu

Activitate MonicaOlariu

Buna Ziua!

Ma intereseaza cum se factureaza catre companii din tari in afara UE?
Mentionez ca societea mea din Romania este platitoare de TVA, iar catre UE facturez fara TVA.

Daca doresc sa emit o factura catre o companie din USA sau Filipine de exemplu, emit factura cu TVA 0, urmand ca ei sa pleteasca TVA-ul lor in vama?

Si invers, daca import ceva din USA, ei imi factureaza cu TVA 0 urmand ca eu sa platesc TVA 24% in vama cand ridic marfa?

Multumesc!
Buna Ziua,

Ma puteti ajuta cu un model / draft de contract pentru prestarea unor servicii de executare a unui produs textil.
Mentionez ca prestatorul va executa doar manopera, dar va adauga si cateva piese componente proprii, iar restul componentelor vor fi furnizate de catre societatea care a solicitat executia produsului.

Multumesc!
Buna Ziua,

In ce fel as putea proteja un produs (gen ghiozdan) pentru a nu fi copiat?
Ma refer la modul in care acesta este construit astfel incat sa se ingusteze si sa se mareasca in functie de dorinta clientului.

Daca protejez doar design-ul / modelul este suficient?
Sau nu pot face asta, fiind vorba de functionalitatea unui produs? Si atunci e nevoie de brevet de inventie?

Multumesc!
Răspuns la discuția Taxe pentru achizitie din Turcia?
Doar pentru achizitiile din UE nu as avrea astfel de taxe?
Am crezut ca sunt ceva acorduri intracomunitare incheiate si cu Turcia si astfel as avea de platit mai putine taxe ca si pentru orice alt import din afara zonei UE.

Multumesc!
Buna Ziua.
In cazul unei achizitii de materiale textile din Turcia, un SRL din Romania, platitor de TVA, ce taxe va avea de platit ? Ma gandesc daca se pune problema de TVA, taxa de transport, comisionar vamal, etc si la ce moment se platesc acestea.

Multumesc
Buna Ziua!
Care este cea mai buna varianta prin care un SRL poate sa relocheze o parte din stocul sau de marfa catre un alt SRL, iar acesta din urma sa-i plateasca marfa la fiecare sfarsit de luna, pe masura ce vinde din acel stoc de marfa ?
Prin insotirea marfii de un aviz sau factura ?

Multumesc!
Buna Ziua!

Ma intereseaza daca pot factura in lei catre un potential partener din Marea Britanie. As prefera sa-mi plateasca cu cardul, iar eu sa incasez direct lei.

Se poate?

Multumesc!
Buna Ziua!
Imi puteti spune va rog unde se poate testa la noi in tara un port-bebe(marsupiu copil), care e produs pentru societatea mea, daca intruneste normele europene de siguranta EN 13209-2:2005, referitoare la siguranta purtarii bebelusilor?

Multumesc!
Buna Ziua!
In cazul in care doresc sa vand produse textile prin Amazon UK in calitate de SRL, adica sa imi vand produsele prin intermediul acestora in spatiul UE, trebuie sa iau cunostinta de anumite reglementari/cerinte speciale?
Ma gandesc la etichetarea produselor (in limba engleza e suficient?), instructiuni de utilizare etc. sau alte solicitari specifice?

Multumesc!
Nu este vorba despre un contract individual de munca ci despre un contract de prestari servicii.