avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Clauza confidentialitate in cadrul unui contract
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Clauza confidentialitate in cadrul unui contract

Buna Ziua!
Ma intereseaza cum ar trebui formulata/ce ar trebui sa contina o clauza de confidentialitate in cazul unui contract de prestari servicii.
Mentionez ca in acest contract voi fi beneficiarul unor produse textile, fabricate de catre furnizor conform solicitarilor mele de design, precum si sub eticheta societatii mele.

Multumesc!

Cel mai recent răspuns: ContSters257959 , utilizator 16:56, 31 Iulie 2012
Art. 20. - (1) In afara clauzelor generale prevazute la art. 17, intre parti pot fi negociate si cuprinse in contractul individual de munca si alte clauze specifice.
(2) Sunt considerate clauze specifice, fara ca enumerarea sa fie limitativa:
d) clauza de confidentialitate.

Totodata art. 26. - (1) Prin clauza de confidentialitate partile convin ca, pe toata durata contractului individual de munca si dupa incetarea acestuia, sa nu transmita date sau informatii de care au luat cunostinta in timpul executarii contractului, in conditiile stabilite in regulamentele interne, in contractele colective de munca sau in contractele individuale de munca.
(2) Nerespectarea acestei clauze de catre oricare dintre parti atrage obligarea celui in culpa la plata de daune-interese.

Astfel ca in rezultatul informatiei expuse mai sus si luind in consideratie specificul raporturilor juridice care vor avea loc intre dvstra si celalata parte, veti intocmiti clauza de confiedentialitate.

Succese

Nu este vorba despre un contract individual de munca ci despre un contract de prestari servicii.
Atunci este suficient sa va limitati la un punct succint care va sunain felul urmator

CLAUZA DE CONFIDENTIALITATE
Furnizorul se obliga sa pastreze confidentialitatea datelor, informatiilor, machetelor si documentelor pe care le va detine ca urmare a executarii clauzelor prezentului contract.

OBLIGATIUNI
-să nu dezvăluie, nici după încetarea termenelor contractului, secretele de proiectare, secrete de fabricaţie, secrete de comerţ, procedee de exploatare, sau alte date cu caracter confidenţial, cunoscute cu ocazia exercitării contractului.

Succese

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza confidentialitate lexxxy lexxxy Buna Am fost angajat la o societate si la contract am un act aditional cu clauza de confidentialitate care suna cam asa. Art1. Pe durata existentei ... (vezi toată discuția)
Contract confidentialitate iza_eli2013 iza_eli2013 Buna ziua , am o patiserie cu covrigarie in Braila si am o problema , in momentul cand imi pleaca un angajat imi vinde ori retele unde se angajeaza ori ... (vezi toată discuția)
Clauza de confidentialitate ContSters117899 ContSters117899 buna ziua, As dori sa stiu daca este posibil ca obiectul contractului de munca sa fie considerat informatie confidentiala? mai exact, functia si atributiile ... (vezi toată discuția)